Marka Míková, Galina Miklínová

Kabát a kabelka

Kabát a kabelka
Argo, 2021, 80 str.
Jazyk: Čeština
Žánr: Literatura pro děti a mládež
ISBN: 9788025735237
Přečtěte si ukázku
Němčina
Angličtina
Ocenění
 2022 Magnesia Litera – Kniha pro děti a mládež
Autorská práva v zahraničí
Pražská Literární Agentura
W: http://www.praglit.de/
E: maria@sileny.de
Kontakty
E: lumici@tiscali.cz
Goodreads hodnocení
73.8% (Hodnotilo 16 uživatelů)

Rozverná pohádka s neobvyklými postavami, kabátem a kabelkou, putujícími Prahou v době koronavirové pandemie zaujme hlubokým poselstvím mezilidské soudržnosti.

Personifikovaní aktéři kabát a kabelka se jednou potkají v autobuse a společně prožívají náhodná setkání s lidskými a zvířecími bytostmi v koronavirové zimní Praze. Marka Míková jejich skutky obohacuje hřejivě emotivním nábojem a příběh směřuje k nadějnému happy endu obou postav – kabátu a kabelky i jejich přátel, půvabných městských figurek, jako jsou rybář, bezdomovec, pár zvídavých seniorů a mladý pár očekávající narození dítěte. Všichni překlenují smutek v uzavřeném městě bez biografů, divadel a restaurací. Čtenáři budou uneseni atmosférou „doby koronavirové“, v níž mají své místo hospodská zátiší, loďky plující po Vltavě, atmosféra Malé Strany a Staré Město věhlasnými kostely, stavbami a knihovnami. Ilustrace Galiny Miklínové se jako vždy soustřeďují na vtipné detaily a přibližují v konkrétních obrazech pražská zákoutí, která se pak dětskému čtenáři otevírají v nové perspektivě.

 

O autorkách:

Marka Míková (1959) je spisovatelka, divadelnice, hudebnice a spoluautorka projektu Loutky v nemocnici. Vystudovala DAMU, loutkářství, obor režie a dramaturgie. Je autorkou skoro dvou desítek knih, na svém kontě má čtyři nominace na Magnesii Literu. Její příběh Škvíry (2014) získal Zlatou stuhu za ilustrace Terezy Ščerbové.

Galina Miklínová (1970) je ilustrátorka a výtvarnice, režisérka i scenáristka animovaných filmů. Dlouhodobě spolupracovala s Pavlem Šrutem. Společně vytvořili např. knihy Pavouček Pája (2001), Veliký tůdle (2003), Příšerky a příšeři (2005) nebo trojdílnou sérii Lichožrouti (2008 – 2013). Ilustrovala knihy Evy Papouškové, Aleny Mornštajnové, Petra Stančíka a jiných autorů. Za svou tvorbu získala mnoho tuzemských i mezinárodních ocenění.

Jazyk: Čeština
Nakladatelství: Argo
Rok: 2021
Počet stran: 80
Žánr: Literatura pro děti a mládež
Ocenění
 2022 Magnesia Litera – Kniha pro děti a mládež
Autorská práva v zahraničí
Pražská Literární Agentura