Mona
Host, 2019, 167 str.
Jazyk: Čeština
Žánr: Beletrie
Přečtěte si ukázku
Francouzština
Němčina
Angličtina
Autorská práva v zahraničí
Pluh
W: http://www.pluh.org
E: info@pluh.org
Kontakty
E: biancabellova@gmail.com

Po světově úspěšném románu Jezero přeloženém do 13 jazyků přichází Bianca Bellová s další dystopií.

V novém románu Biancy Bellové se ocitáme na blíže neurčeném území kdesi na Blízkém Východě za náboženské diktatury. Zdravotní sestra Mona v zemi zničené násilným konfliktem pečuje o zraněné vojáky v improvizované nemocnici, v situaci porušování základních lidských a zejména ženských práv. Setkává se s mladíkem Adamem a společné mlčení se stává pro oba cestou ke vzpomínkám. Minulost poodhalená prostřednictvím zlehka načrtnutých scén neprozrazuje motivaci postav jednoznačně a udržuje čtenáře ve stálém napětí. Novela Mona sdílí s Jezerem temnou, tíživou atmosféru a tajemno. Zde ji symbolizuje nejen válečný konflikt, všeobecná bída a rozpad, ale také prorůstání džungle, šlahounů jejích rostlin, které jsou v naznačeném prostředí znepokojivě nepatřičné.

Z recenzí:

“Bellová se stejně jako v Jezeře nebála … „ušpinit“ svou knihu současností, problémy, které sužují dnešní svět. Společenskokritický rozměr textu namířený proti potlačování práv žen je v Moně evidentní.”

iLiteratura

“Věcné a pečlivě vystavěné věty se obejdou bez patosu i zbytečných fines, ať už vyprávějí o krvi, hnisu a zoufalých výkřicích v nemocnici, o strachu vojáků na cestách džunglí i pouští, nebo také o upřímnosti chlapeckého přátelství či chuti makronek.”

iDNES.cz

Vybrané vydané překlady (2)

Mona Italština

Mona Polština

Jazyk: Čeština
Nakladatelství: Host
Rok: 2019
Počet stran: 167
Žánr: Beletrie
Autorská práva v zahraničí
Pluh