Hana D. Lehečková

Poupátka

Poupátka
Vyšehrad, 2021, 368 str.
Jazyk: Čeština
Žánr: Beletrie
ISBN: 9788076014589
Přečtěte si ukázku
Němčina
Španělština
Goodreads hodnocení
82.4% (Hodnotilo 560 uživatelů)

Talentovaná spisovatelka přetavila svou traumatickou zkušenost do skvělé prózy na stále podceňované – a výbušné téma.

Je vám jedenáct a před pár lety padla železná opona. Nastala svoboda plnit si sny. Františce se k hereckému snu otevírá cesta skrze divadelní kroužek. A samozřejmě Mirka, jeho vedoucího. Jen Mirek totiž umí připravit na talentové zkoušky. Dostat z vás všechno, dokonale se popřít, abyste pak mohli být vším…

Poupátka Hany D. Lehečkové jsou situována do té zvláštní, dravé i naivní doby postkomunistických let, v nichž se společenská energie mísila s velmi malým povědomím o nástrahách liberálního vnímání vztahů a intimity. Právě dobová atmosféra přispívá k dynamice příběhu, kde nejde o nic menšího než sexuální zneužívání dětí. Lehečková dokázala přesvědčivě zachytit přímočarý svět ještě dětského uvažování, který působí skoro neomaleně a hrubě – ovšem jen do chvíle, než si uvědomíme o co děsivější je rafinovaná manipulace dospělého. Jak mocný vliv může mít vedoucí dramaťáku, kam chodí převážně dívky. Příliš velké na to, aby byly v neustálém dosahu rodičů, zároveň ale příliš nezralé, aby prohlédly psychologické triky sexuálního predátora. Vždyť ten je tak chytrý, vtipný, sečtělý, rodiče ho zbožňují… kdo by vám uvěřil?

Z recenzí:

“Pokud měl někdo pochybnosti, zda Cena Jiřího Ortena, kterou autorka obdržela v roce 2020 za svůj první román Svatá hlava, byla předána do těch správných rukou, tak po přečtení její druhé, znovu naprosto suverénně napsané prózy už prostě musí vědět, že Hana D. Lehečková je talent, jakých má současná česká literatura jen několik.”

— H7O

 

“Lehečková líčí dění v jednom dětském „dramaťáku“ naivníma očima jedenáctileté dívky, přesto dospělému čtenáři běhá mráz po zádech. Tím spíš, že se autorka netají vlastními zkušenostmi s podobným predátorem.”

— iLiteratura.cz

O autorce:

Hana D. Lehečková (1990) pochází z jižních Čech a vystudovala obor Teorie a kritika na pražské DAMU. Autorsky debutovala v roce 2012, kdy vyhrála dramatickou soutěž Švandova divadla, které posléze uvedlo její hru V(ý)chod. Kromě divadelní tvorby se věnuje převážně práci pro rozhlas (Johana a továrna na sny, Eliáš Říha zachraňuje svět ad.). Její seriál Vesmírné putování komety Julie uvedl Český rozhlas jako historicky prvního živě čteného Hajaju. Knižně debutovala v roce 2018 s titulem Co se děje v Podpostelí. Za svoji psychotickou novelu Svatá hlava obdržela v roce 2020 Cenu Jiřího Ortena. Pracuje jako literární redaktorka.

Jazyk: Čeština
Nakladatelství: Vyšehrad
Rok: 2021
Počet stran: 368
Žánr: Beletrie