Vojtěch Matocha, Karel Osoha

Prašina: Černý Merkurit

Prašina: Černý Merkurit
Paseka, 2019, 260 str.
Jazyk: Čeština
Žánr: Literatura pro děti a mládež
ISBN: 9788074329890

Druhý díl fenomenálně úspěšného dobrodružství z neznámé pražské čtvrti.

Prašina: Černý Merkurit si získala čtenáře stejně jako první díl tohoto napínavého příběhu. Přivádí známé hrdiny, Jirku a En, opět na Prašinu, do pražské čtvrti, kde nefunguje elektřina a kde má dětská ústřední dvojice své Doupě. Nedaleko jsou ale Krchleby, prašinské zákoutí, jež představuje hrozbu pro město. Navíc je přátelství obou dětí ohroženo tajnostmi, které před sebou mají. Všechno dopadne ale úplně jinak, než by čtenáři očekávali. Napínavý příběh, který čtenáři nedovolí skončit, dokud není dočten, doplňuji šerosvitné ilustrace záhadné čtvrti, kde neplatí známá pravidla a nenajdou se tu vymoženosti moderní doby. Třetí díl Prašiny na sebe nenechá čekat.

 

Z recenzí:

“Nové dobrodružství je možná ještě nebezpečnější než to předcházející a autorovi se daří prohlubovat dříve naznačená témata … Druhý díl působí jako nakročení k dalšímu příběhu.”

iLiteratura

 

“Stejně jako první kniha je i ta druhá intenzivní a napínavá. Nelze ji odložit dříve než s poslední stránkou.”

iDNES.cz

O autorech:

Vojtěch Matocha (1989) vystudoval matematiku, dnes vyvíjí software pro mobilní telefony. Tvůrčím psaním se zabývá od gymnázia, úspěšně se účastnil několika literárních soutěží, píše recenze pro iLiteraturu. Jeho debut Prašina (2018) se stal bestsellerem a těší se oblibě čtenářů napříč generacemi. Prašina získala Cenu učitelů za přínos k rozvoji dětského čtenářství a Cenu nočních spáčů Nocis Andersenem. Autorovi přinesla nominace na Magnesii Literu, Cenu Jiřího Ortena nebo Zlatou stuhu.

Karel Osoha (1991) patří k předním komiksovým autorům. Upozornil na sebe webovým komiksem Plíč, který paroduje japonské akční příběhy. Za album Češi 1948: Jak se KSČ chopila moci získal cenu Muriel pro nejlepšího kreslíře. Díky ilustracím k titulu Prašina a prvnímu dílu komiksové trilogie Návrat Krále Šumavy byl nominovaný na Czech Grand Design.

Jazyk: Čeština
Místo: Praha
Nakladatelství: Paseka
Rok: 2019
Počet stran: 260
Žánr: Literatura pro děti a mládež