Viktorie Hanišová

Rekonstrukce

Rekonstrukce
Rekonstrukce
Host, 2019, 311 str.
Jazyk: Čeština
Žánr: Beletrie
ISBN: 9788075778178
Přečtěte si ukázku
Angličtina
Němčina
Autorská práva v zahraničí
Dana Blatná Literární agentura
W: http://www.dbagency.cz
E: blatna@dbagency.cz
Goodreads hodnocení
79.4% (Hodnotilo 487 uživatelů)

Poslední díl trilogie věnované ženským osudům, mateřství a nejtěžšímu provinění.

Devítiletá Eliška, hrdinka závěrečného dílu volné trilogie Viktorie Hanišové, románu Rekonstrukce, prožívá dětství v temné vile se samotářskou tetou Leonií. Eliščino trauma je obtížně představitelné: její matka zavraždila jejího mladšího bratra a následně spáchala sebevraždu, obě těla našla právě přeživší dcera. Eliška nezná pozadí celé tragédie ani svého otce a v dospělosti se rozhodne tyto otázky rozkrýt.

Viktorie Hanišová svůj třetí román o komplikovaném mateřství a temné minulosti rozehrává kolem tématu přitažlivosti temnot a propastí, obtížné figury matky-vražedkyně a klasického motivu viny.

Z recenzí:

„Elišku sledujeme až do její dospělosti, kdy se z introvertního dítěte stává studentka architektury, jež se pouští do rekonstrukce oné tragické události. S posedlostí a vervou začne rozplétat pomyslnou pavučinu vztahů okolo života své matky s jediným cílem – zjistit, co vedlo k rodinné tragédii.“

–Týden

„V Rekonstrukci se děje přesně to, co stojí v titulu. Hrdinka… pátrá v nejrůznějších kontextech, hledá souvislosti; jenže pořád nic, jen další otázky. Bere si na pomoc psychologii, filozofii, hledá paralely v dějinách, pátrá ve vlastních snech, na internetu, zažongluje se spikleneckými teoriemi; vyzpovídá kriminalisty, příbuzné, otce…“

–MF DNES

 

O autorce:

Viktorie Hanišová (1980), prozaička. Pochází z Prahy, na Univerzitě Karlově vystudovala anglistiku a germanistiku. Věnuje se překladatelství a je lektorkou cizích jazyků. Spisovatelsky debutovala v roce 2015 příznivě přijatým románem Anežka o nefunkčním vztahu matky a adoptivní dcery, o skrytém rasismu a stereotypech. V roce 2018 následoval román Houbařka o dětském traumatu a domácím násilí. Román Rekonstrukce (2019) završuje volnou trilogii románů, jež propojuje téma mateřství. Knihy Viktorie Hanišové se překládají do pěti jazyků včetně němčiny a španělštiny.

Jazyk: Čeština
Název: Rekonstrukce
Místo: Brno, Czech Republic
Nakladatelství: Host
Rok: 2019
Počet stran: 311
Žánr: Beletrie