Daniel Prokop

Slepé skvrny

Slepé skvrny
Host, 2020, 256 str.
Jazyk: Čeština
Žánr: Monografie
ISBN: 9788075779915
Autorská práva v zahraničí
Dana Blatná Literární agentura
W: http://www.dbagency.cz
E: blatna@dbagency.cz
Goodreads hodnocení
89.8% (Hodnotilo 540 uživatelů)

Základní výbava k porozumění české společnosti, krizi demokracie a fungování současné politiky

Debaty o politice se v Česku často redukují na řešení několika politiků a jejich výroků, hodnotovou introspekci a kulturní války liberálů a konzervativců. Témata, která ovlivňují kvalitu života v Česku, a tím i důvěru v demokracii, však jako by zůstávala v našich slepých skvrnách. Zvlášť v době, kdy jsou politické kampaně postaveny spíše na emocích než na faktech, médii se šíří dezinformace a společnost namísto problémů, jako je budoucnost práce či podoba vzdělávání, řeší bulvární kauzy svých představitelů.

Sociolog Daniel Prokop v knize Slepé skvrny pohlíží na problémy a výzvy současného Česka i světa. Neřešená chudoba a exekuce, nerovné vzdělávání a omezené životní šance, nárůst populismu a neschopnost na něj reagovat, mýty o veřejném mínění zastiňující realitu — to vše souvisí s klesající důvěrou Čechů v demokracii a s její životaschopností ve stále složitější realitě.

 

Z recenzí:

“Knihu můžeme číst jako konkrétní možný návod k řešení problémů současného Česka, ale obecněji také jako způsob, jak argumentovat věcně, neideologicky a maximálně podloženě.”

iLiteratura

 

“Sociologové se často přou, jak moc má být sociální vědec angažovaný, aniž by ztratil nezávislost a odstup, což jsou základní předpoklady vědecké práce. Prokopova kniha v tomto směru ukazuje dobré řešení: nestát se aktivistou, nepřehánět a neagitovat, ale ani před čtenářem nezatajovat své přesvědčení a hodnoty. A hlavně: ukazovat problémy, informovat a dodávat fakta – čili odstraňovat slepé skvrny v zorném poli společenské diskuse.”

Aktuálně

 

 

O autorovi:

Daniel Prokop (1984) je sociolog se zaměřením na politický a sociální kvantitativní výzkum. V roce 2019 založil vlastní sociologickou výzkumnou organizaci PAQ Research, která se věnuje projektům zejména z oblastí vzdělávání, sociálních problémů a sociální politiky. Deset let působil v agentuře Median, z toho tři roky v jejím vedení. Zabývá se tématy chudoby, stratifikace české společnosti, nerovností ve vzdělávání a populistickým diskursem. Jako výzkumník působí na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy. Je členem expertní skupiny pro tvorbu Strategie vzdělávání 2030 a spoluautorem analýzy Eduzměna.

Jazyk: Čeština
Nakladatelství: Host
Rok: 2020
Počet stran: 256
Žánr: Monografie