Pátý ročník katalogu Nejlepší knihy dětem

Odborníci doporučili 50 titulů za poslední dva roky.

Zprávy

nejlepsi_knihy_detem_katalog_zdarma

Pátý ročník „výběrového“ katalogu shrnuje odborné doporučení 50 titulů určených dětským čtenářům z produkce let 2016/17. Katalog přináší bibliografické údaje vybraných děl, anotaci a doporučený věk čtenáře. Odbornou komisi letos tvořili specialisté na literaturu pro děti a mládež Jana Čeňková, Milena Šubrtová a Petr Matoušek. Ti vybrali například Devět plchů v pelechu od Radka Malého, od něhož doporučili také titul Franz Kafka; Joska jede na jih Alžběty Zemanové; vítěze Liter v kategorii knih pro děti Překlep a Škraloup Tomáše Končinského a Barbory Klárové nebo Hravouku Terezy Vostradovské, jež se letos rovněž ocitla mezi finalisty cen Magnesia Litera. Dalším doporučeným titulem je například Tiché šlapací království Zdeňka Svěráka, z r. 1964. Tvorba Petra Nikla je zastoupena hned dvěma tituly: Jinotaje opic a Slovohledě, stejně jako Renáty Fučíkové (Shakespeare a Obrazy z Nového zákona), Petra Stančíka (O díře z trychtýře a Jezevec Chrujda dobývá vesmír) i Petra Síse (Komodo a Robinson).

Z knih pro mládež na odbornou porotu zapůsobil kupříkladu titul Bílí havrani (Louisa Nováková), Obrázky z moderních československých dějin 1945-1989 (Jiří Černý) nebo Francouzská jízda (Ivana Peroutková). Mezi knihami o sportu se objevuje Petry Dvořákové Každý má svou lajnu (O florbalu, prvních láskách a ceně vítězství).

V elektronické formě je nejnovější katalog, ale i jeho předchozí čísla, ke stažení na stránkách www.nejlepsiknihydetem.cz.

CzechLit