Evropskou cenu za literaturu 2017 získala Bianca Bellová

Cenu Evropské unie za literaturu pro rok 2017 získala spolu s deseti dalšími autory z různých zemí EU česká spisovatelka Bianca Bellová.

Ocenění

Bianca Bellová. Foto: Marta Režová

Bianca Bellová. Foto: Marta Režová

Národní odborná porota pod předsednictvím ředitele Moravské zemské knihovny Tomáše Kubíčka ocenila novelu Jezero (Host), v níž autorka líčí pouť dospívajícího chlapce kolem tajemného vysychajícího jezera, umístěného v blíže neurčeném postsovětském prostoru. Jde o čtvrtou knihu spisovatelky, která na sebe již dříve upozornila romány Mrtvý muž (Host, 2011) či Celý den se nic nestane (Host, 2013). Evropský program Kreativní Evropa, v jeho rámci je cena udělována, nabízí granty na podporu literárního překladu, díky nimž byla mezi lety 2014 a 2016 přeložena díla celkem 58 bývalých vítězů ceny. Překlady Jezera se již chystají v Itálii, Polsku, Egyptě, Bulharsku a Makedonii.

Kromě Biancy Bellové byli v letošním ročníku za ČR nominováni také spisovatelé Marek Šindelka s novelou Únava materiálu (Odeon) a Vratislav Maňák s románem Rubikova kostka (Host).

Cenu EU za literaturu uděluje Evropská komise ve spolupráci s Radou evropských spisovatelů, Federací evropských nakladatelů a Evropskou federací knihkupců. Jejím cílem je zviditelnit autory na mezinárodním knižním trhu a podporovat mezikulturní dialog. Slavnostní předání cen se bude konat 23. května v Bruselu.

CzechLit