Klára Vlasáková

Praskliny

Praskliny
Praskliny
Listen, 2020, 232 str.
Jazyk: Čeština
Žánr: Beletrie
ISBN: 9788024266251
Přečtěte si ukázku
Němčina
Francouzština
Angličtina
Goodreads hodnocení
70.6% (Hodnotilo 245 uživatelů)

Tísnivě znepokojivý dystopický debut mladé scenáristky je originální analýzou společnosti, která ignoruje svou blížící se zkázu.


Když v úvodu románu přiletí na Zem záhadná koule z vesmíru, mohl by to být jednoznačný signál, že jde o sci-fi. Klára Vlasáková ale překonává žánrové stereotypy a společnost vykresluje skrze odevzdaně apatické figury, které se nevyvíjejí, o to větší slepotou ale trpí a jsou ovlivněny přítomností neznámé koule, která není nijak vysvětlena. Ponuré, leč svižné psychologické vyprávění by mohlo být metaforou dehumanizované společnosti, která se proměnila spíše v neživý mechanický stroj. Stylisticky přesvědčivý román, který čtenáře podněcuje k úvahám.

 

Z recenzí:

“Leitmotivem Prasklin se stává tajemný objekt v podobě bílé levitující koule, jehož náhlé a nevysvětlitelné zjevení vnese do unavené lidské společnosti na Zemi postižené klimatickými změnami neklid a s nímž je spojena celá řada palčivých otázek, na které nikdo nenachází spolehlivé odpovědi. Tajemná přítomnost podivného tělesa, které zůstává zcela netečné ke svému okolí, se postupně stává katalyzátorem nejrůznějších lidských frustrací, obav i tužeb.”

iLiteratura

 

“Klára Vlasáková sugestivně rozehrává obraz krize světa, který není futuristický, naopak bude většině čtenářů známý: světa, z něhož se vytratila schopnost řídit a ovládat vlastní osud.”

Aktuálně.cz

 

O autorce:

Klára Vlasáková (1990) je dramaturgyně a publicistka, píše filmové a komiksové scénáře a rozhlasové hry. Spolupracuje pravidelně s několika médii – s Českou televizí, Českým rozhlasem nebo Salonem Práva. V roce 2020 debutovala románem Praskliny.

Jazyk: Čeština
Název: Praskliny
Nakladatelství: Listen
Rok: 2020
Počet stran: 232
Žánr: Beletrie