Anna Cima

Probudím se na Šibuji

Probudím se na Šibuji
Probudím se na Šibuji
Paseka, 2018, 320 str.
Jazyk: Čeština
Žánr: Beletrie
ISBN: 9788074329128
Přečtěte si ukázku
Angličtina
Němčina
Ocenění
 2019 Cena Jiřího Ortena
 2019 Cena Česká kniha
Goodreads hodnocení
81.2% (Hodnotilo 1747 uživatelů)

Románový debut japanistky Anny Cimy se stal literárním objevem roku 2018.

Používá hovorový jazyk, nikoliv ale triviální. Každé slovo, každá věta i myšlenka jsou součástí pečlivě promyšleného celku, který ale zároveň působí lehce a samozřejmě. Jako haiku, které na zdánlivě omezeném prostoru několika vhodně zvolenými slovy dokáže sdělit leccos zásadního o životě.

Autorka se chvályhodně vyhýbá trivializování a zjednodušování japonské kultury, kterou v očích ne zcela informovaných Evropanů symbolizují komiksy, Jakuza a pouliční automaty na použité dámské spodní prádlo. Jde opravdu do hloubky, aniž se nějak okázale předvádí. Prokazuje hlubokou erudici, zároveň je zcela srozumitelná, čtivá a vtipná.

Z recenzí

„Kombinování několika žánrů a druhů textu nedává čtenáři nic zadarmo a nutí jej, aby se zapojil. Cima dokázala napsat tak dobrou knihu o své posedlosti, až ji přenesla na čtenáře: na internetových fórech se nejčastěji shodují, že se nemohli odtrhnout a přečetli ji najednou.“

—Respekt

„Neobyčejný debut mladé české autorky hledá cestu k pochopení vzdálené japonské kultury i k porozumění dnešnímu světu. Vyprávění je nejen jazykově zajímavé, ale především autentické a prožité.“

—iLiteratura

O autorce

Anna Cima (1991), debutující prozaička. Vystudovala obor japonská studia na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. V současnosti žije v Japonsku, kde se zabývá studiem poválečné japonské literatury. Kromě psaní se věnuje kresbě a hudbě.

Vybrané vydané překlady (5)

Aufwachen in Shibuya Němčina

Tokióban ébredek Maďarština

Me despertaré en Shibuya Španělština

シブヤで目覚めて Japonština

Прачынаюся ў Сібуі Běloruština

Jazyk: Čeština
Název: Probudím se na Šibuji
Místo: Prague, Czech Republic
Nakladatelství: Paseka
Rok: 2018
Počet stran: 320
Žánr: Beletrie
Ocenění
 2019 Cena Jiřího Ortena
 2019 Cena Česká kniha