Bohuslav Vaněk-Úvalský

Bohuslav Vaněk-Úvalský

Básník, prozaik, editor, redaktor. Jeho kniha Ženy, Havel, hygiena vyšla i v polštině. Narodil se 13. 2. 1970 v Praze.


Název Nakladatelství Rok Vybrané vydané překlady Ocenění
Bílá nemoc 2013 Krásné nakladatelství 2013
Zabrisky, ta druhá spermie Krásné nakladatelství 2010
Kobiety, Havel, higiena Stowarzyszenie Inicjatyw Wydawniczych a Górnośląskie Centrum Kultury 2007
Žena se nedá loupat jako banán Plot 2005
Ženy, Havel, hygiena Petrov 2003
Brambora byla pomeranč mého dětství Petrov 2001
Poslední bourbon Petrov 2000
Zabrisky Petrov 1999
Nářez brouků na palouku Krásné nakladatelství 1994
Žena se nedá loupat jako banán
Žena se nedá loupat jako banán
Ženy, Havel, hygiena
Ženy, Havel, hygiena
Brambora byla pomeranč mého dětství
Brambora byla pomeranč mého dětství
Poslední bourbon
Poslední bourbon
Zabrisky
Zabrisky
Nářez brouků na palouku
Nářez brouků na palouku
Z recenzí
Díky vtipným komentářům i poeticky vystavěnému smyšlenému příběhu, který se mezi obrazy vine a propojuje je, si rodilý obyvatel Prahy snadno může uvědomit, kolik toho při obvyklých procházkách přehlíží. A na ty, kteří se sem dostanou jen občas, zase kniha dokáže přenést tolik vjemů, postřehů i tipů, že jim je zaručeně žádný obvyklý průvodce nebude schopen poskytnout.
—Antonín Kocábek
Týden

Jeho děd se přátelil s Jaroslavem Haškem a jmenoval se Úvalský, odtud přídomek. Tvrdí o sobě, že je batman literatury, ať už to znamená cokoli. Debutoval sbírkou Nářez brouků na palouku (Krásné nakladatelství, 1994), které vydal ve vlastním vydavatelství. Následoval Naivní román a Psí roky (které nakladatelství sice registruje, oficiální ISBN kód ale nemají) a „hubotřasný román“ Poslední bourbon (KN, 1996) o vydavateli poezie, který se dostane na samé dno a ne a ne se od něj odrazit.

Román Zabrisky (Petrov, 1999) líčí osudy spisovatele, který nemá sám za sebe potřebu světu cokoli sdělovat, nechává se proto najímat jinými, kteří touží po slávě, ale neumí si ji „vypsat“ sami. Posilněn pastisem a prášky různého druhu píše texty na objednávku – až do chvíle, než se do sousedství přistěhuje osudová dívka a na internetu začne probíhat tajemná Hra. „Každý zdánlivě samoúčelný detail pak ve finále dostává svůj význam v pavučině chytře vymyšleného příběhu, jenž přes tragické vyústění ve čtenáři zanechá nejen pocit dobré zábavy, ale i příjemné zjištění, že ani v mladé české literatuře nemusí chybět nadhled a lehké pero, aniž by člověk musel ve studu zakrývat titulní list,“ píše o Úvalském Ondřej Bezr.

Následoval třeskutě absurdní román o totalitním Československu Brambora byla pomeranč mého dětství (Petrov, 2002) a próza Ženy, Havel, hygiena (Petrov, 2003) složená z 72 mikropříběhů o ženách. Hlavní hrdina Ferdinand Havel touží zůstat svobodný, proto se se ženami rozchází, každé znovunabytí svobody však touží oslavit a potvrdit – tím, že sbalí novou ženu. Zatím poslední knihou Vaňka-Úvalského je detektivní groteska Žena se nedá loupat jako banán (Krásné nakladatelství, 2012).

Ukázka

Z prvního knihkupectví jsme letěli za půl minuty. Ve druhém se specializovali na židovskou otázku a odpověď.
– Co máte? řekl sympatický prodavač.
– Knížky pro vás jako stvořené.
– Hm, poezie, to nás moc nezajímá, rozhrnoval s nezájmem nabídku, – to je všechno?
– Pak bych tady měl pro vás ještě jednu starozákonní kabelu, řekl jsem nakvašeně.
– Ven, řekl prodavač.
– Vzhůru, bratři, na Sion, vrčel si Szpuzva pod vousy.
– Co už mám dělat? řekl jsem venku. – Mám tu nejhorší konstelaci: nejsem žid, katolík, buddhista, indián, islámský fundamentalista, Rudý Khmer, vegetarián, satanista, moonista, skinhead, člen IRA, NATO, UEFA, greenpeace, nejsem černoch, feminista, lesba, teplouš, nejsem NEW AGE, milicionář, husita, jehovista, terarista, terorista, baptista, zednář, Kolář, milionář, Kelt, trash metalista, mafiánec, umělec, polárník, jsem jenom bezprizorní běloch a nabízím poezii. Co už mám dělat?

—Poslední bourbon (Petrov, 2000)