Hranice, sousedství, nové hlasy

Jaké je postavení autorů v Česku a v Německu? A jak vypadá tamní knižní trh? O tom diskutovali čeští a němečtí autoři v červnu 2022 v německém Sulzbach-Rosenbergu. Na třídenním setkání s názvem „Hranice, sousedství, nové hlasy“ probírali také svou aktuální i předešlou tvorbu Ulrike Anna Bleier, Dora Kaprálová, Sophia Klink, Markus Ostermair, Markéta Pilátová, Jan Štifter a Jonáš Zbořil. Cennou podporu pro mezinárodní dialog poskytly překladatelky a tlumočnice Julia Miesenböck a Lenka Hošová. Setkání navázalo na obdobný projekt z roku 2011.

Partnery projektu jsou Literaturhaus Oberpfalz, Adalbert Stifter Verein a České literární centrum (sekce Moravské zemské knihovny v Brně). Projekt finančně podpořil Česko-německý fond budoucnosti a Bavorské státní ministerstvo vědy a umění.

Účastníci natočili krátká videa a napsali texty, ve kterých setkání reflektují. Texty v německém jazyce jsou dostupné zde.

 

Účastníci setkání

Ulrike-Anna-Bleier_foto archiv autora crop

Ulrike Anna Bleier (1968) je spisovatelka, publicistka a moderátorka. V roce 2016 jí v nakladatelství lichtung verlag vyšel debut Schwimmerbecken (Plavecký bazén), který byl v roce 2017 zařazen do výběru Hotlist mezi deset nejlepších knih z nezávislých nakladatelství. V roce 2018 následoval román Bushaltestelle (Autobusová zastávka) o tragickém vztahu matky a dcery na pozadí německo-české historie. V září 2022 vyšel román Spukhafte Fernwirkung (Strašidelné působení na dálku). Její práce byly mnohokrát oceněny, naposledy Québeckým stipendiem Svobodného státu Bavorsko. Žije v Kolíně nad Rýnem a v Horní Falci. www.bleier-online.de

Text ke stažení zde.

 


Dora Kaprálová_foto_Péter Molnár crop

Dora Kaprálová (1975) je spisovatelka a publicistka. Vystudovala na JAMU dramaturgii a scenáristiku. Knižně debutovala divadelní hrou Výšiny (2002), prozaicky novelou Zimní kniha o lásce (2014). Mezitím vydala knižní rozhovor s Květou Legátovou Návraty do Želar (2005). V letošním roce ji vyšla v nakladatelství Baobab dětská hororová kniha Pan Nikdo a bílá tma (nakl. Baobab) a v květnu nová povídková kniha Utrpení a jiné žánry v nakladatelství Druhé město. V témže nakladatelství vydala své předchozí knihy: Ostrovy (2019) a tekutý román Berlínský zápisník (2016). Ve stejném roce obdržela Česko-německou novinářskou cenu za rozhlasový esej a Cenu Mileny Jesenské za reportáž. Za reportáž Pravidla Rixdorfu se dostala roku 2018 mezi nominované na Česko-německou novinářskou cenu. Její knihy a texty jsou přeloženy do němčiny, maďarštiny, angličtiny, polštiny, chorvatštiny či ukrajinštiny. Žije v Berlíně

Text ke stažení zde.


Sophia Klink (1993), básnířka, prozaička a bioložka. V roce 2023 dokončila studium ekologické mikrobiologie na mnichovské univerzitě. Ve své poezii se snaží zobrazovat přírodu a rozpouštět hranice mezi tím, co je a co není spjato s lidmi. Sama o své poezii říká: Mé lyrické texty se s láskou obracejí k těm nejnepravděpodobnějším zvířatům a snaží se nově promýšlet soužití organismů. Jako bioložka zkoumám nejen symbiózy v laboratoři, chci také básnicky vyvolat fascinaci pro biologické souvislosti, jež nás všechny spojují. Prostřednictvím poetického výzkumu přírody se snad dají rozvíjet nové narativy, které změní náš pohled na nás samé. S touto nadějí se připojuji k tradici nature writing, jež se pohybuje na rozhraní přírody a kultury a v současnosti opět ožívá jako kritický proud.

Text ke stažení zde.

 


Markus_Ostermair_(c)Fabian_Frinzel crop

Markus Ostermair (1981), prozaik a organizátor kulturních akcí. Vystudoval germanistiku a učitelství. Angažuje se v organizaci Kult e.V., která provozuje nezávislé kulturní středisko Kafe Kult. V letech 2000-1 absolvoval civilní službu v misii na mnichovském nádraží, své zážitky z této služby začal literárně zpracovávat během následného studia. Ve svém debutovém románu Der Sandler (Bezdomovec, 2020) přibližuje všední život bezdomovců, dává tak hlas těm, kteří jsou pro společnost jinak většinou neviditelní. Žije v Mnichově.

Text ke stažení zde.

 


Pilátová_autor Jiří Sobota crop

Markéta Pilátová (1973) je prozaička, hispanistka a novinářka. Vystudovala romanistiku a historii na Filozofické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci. Po ukončení studia zde pracovala šest let jako odborná asistentka. Od roku 2007 do roku 2008 pracovala jako vedoucí zahraniční redakce týdeníku Respekt. Poté odcestovala do Argentiny a do Brazílie: pět let tu učila potomky českých krajanů, kteří emigrovali z Československa do Brazílie a Argentiny. V mnoha českých médiích (např. Respekt, Lidové noviny, kulturní příloha Práva Salon) publikuje eseje, zahraničněpolitické články, reportáže, recenze, povídky a autorské sloupky. Kromě románů píše také oceňované knihy pro děti a mládež. Bydlí v Praze a ve Velkých Losinách.

Text ke stažení zde.

 


Stifter_archiv autora crop

Jan Štifter (1984) je prozaik a novinář. Absolvoval kulturní dějiny na Univerzitě Pardubice. Působil v redakcích MF DNES a Lidových novin, v týdeníku MF Sedmička pracoval jako šéfredaktor. V roce 2013 založil lifestylový magazín Barbar!. Za román Sběratel sněhu získal řadu ocenění, včetně Ceny čtenářů České knihy, novelu Café Groll adaptovalo Jihočeské divadlo. Ve Vyšehradu vydal též knihu povídek Světlo z Pauliny a venkovskou románovou kroniku Paví hody. Vedle prózy se věnuje odborným textům především z oblasti nejjižnějších Čech. V Trhových Svinech organizuje literární festival Svinenské čtení. S rodinou žije v Českých Budějovicích, s manželkou Evou mají čtyři děti.

Text ke stažení zde.

 


Zbořil Jonáš-Foto Josef Chuchma-009 crop

Jonáš Zbořil (1988), básník, publicista, moderátor. Studoval na FFUK. Vydal dvě sbírky, Podolí (2003) a Nová divočina (2020). Byl nominován na Cenu Jiřího Ortena a Magnesii Literu v kategorii Objev roku. Jeho básně byly přeloženy do polštiny, francouzštiny nebo japonštiny. Aktuálně se věnuje prozaickému psaní. Stará se o kulturní rubriku webu Seznam Zprávy, kde moderuje podcast Kulturák. Žije v Praze.

Text ke stažení zde.

Partneři

asv_logo_50 (1)


Logo_LA-LH_Web (1)