ČLC podpořilo tvůrkyně dětských knih rezidenčními pobyty i účastí na letní škole

Talenty české ilustrace ve Francii a v Itálii

Ukázka z práce Gabriely Mangerové na rezidenčním pobytu v Itálii.

Ukázka z práce Gabriely Mangerové na rezidenčním pobytu v Itálii.

S pěkným počasím jarním a letních měsíců se rozeběhly i rezidenční pobyty, které letos České literární centrum, sekce Moravské zemské knihovny, vypsalo nad rámec svých pravidelných programů.

V květnu absolvovala měsíční pobyt v přístavním městečku La Ciotat poblíž Marseille v režii marseilleského literárně-rezidenčního centra Veronika Bílková, absolventka ateliéru didaktické ilustrace Renáty Fučíkové na Fakultě Designu a Umění Ladislava Sutnara Západočeské univerzity v Plzni a autorka několika knih pro děti, věnovaných hudebním skladatelům, které sama píše a ilustruje. V La Ciotat pracovala na textu i ilustracích k připravované knize o Bohuslavu Martinů.

„Potřebovala jsem pro novou knihu ve své malbě najít nové postupy, jak zachytit jemné linie a detaily, nestálost, pohyb a výraznou prostorovou hloubku. Tyto prvky budou v ilustracích velmi podstatné, a motivy příznačné pro panorama města La Ciotat mě postrčily k novému pojetí malby a k novým technikám, proto jsem malovala v plenéru,“ komentuje pobyt v jižní Francii Veronika.

V červenci se tři mladé ilustrátorky v rámci krátkých rezidenčních pobytů zúčastnily letní školy ilustrace v italském Sarmede, kterou zde pořádá Nadace Štěpána Zavřela (Fondazione Mostra Internazionale d’Illustrazione per l’Infanzia Štěpán Zavřel), nesoucí jméno legendárního českého ilustrátora dětských knih, který v tomto severoitalském městečku žil po své emigraci. Eva Bartošová, Gabriela Mangerová a Zuzana Bramborová zde absolvovaly workshopy renomovaných lektorů, vyzkoušely si různé výtvarné techniky i jejich nevšední kombinace.

Ukázka z práce Evy Bartošové na rezidenčním pobytu v Itálii.

Ukázka z práce Evy Bartošové na rezidenčním pobytu v Itálii.

Také dvě ze tří podpořených tvůrkyň jsou spojené s plzeňskou „Sutnarkou“. Eva Bartošová zde dnes působí jako asistentka v ateliéru Didaktické ilustrace, její ilustrace můžete nalézt např. v knihách Zahrada mrtvých duší od Lukáše Bočka, Václav Havel – mocný bezmocný ve 20. století od Martina Vopěnky, či v její autorské knize Pozdě bycha honiti, kterou o verše doplnil básník Radek Malý. Gabriela Mangerová vystudovala tamtéž, podílela se na projektech Velvet Effect, Hrdinky, Dobrých 100, Česká zima. Spolupracovala s Renátou Fučíkovou na ilustracích ke knize Příběhy Českých písní. Zuzana Bramborová vystudovala grafiku a ilustraci na pražské UMPRUM, vyšla jí autorská obrazová kniha Žížala pokládá otázky. Na letní škole si tvůrkyně mohly vyzkoušet různé výtvarné techniky i jejich nevšední kombinace.

Jejich pobyty uskutečnily v rámci projektu s názvem Rezidenční pobyty pro české autorky a autory v zahraničí (č. projektu 0215000086), který je realizovaný za finanční spoluúčasti EU prostřednictvím komponenty Ministerstva kultury v rámci Národního plánu obnovy.

CzechLit