Ivan Matoušek

Autor Quijota

Autor Quijota
Triáda, 2014, 160 str.
Jazyk: Čeština
Žánr: Beletrie, Próza
ISBN: 9788074741029

Román o donu Quijotovi napsal Cervantes, zatímco Borges napsal povídku Autor Quijota Pierre Menard. Přesto, či právě proto je rukopis Ivana Matouška, který se těmito dvěma spisovateli různým způsobem inspiroval, a navíc jej doprovodil vlastními kresbami, nezaměnitelným výtvorem.

V beletristickém shrnutí Matoušek sděluje nejen, co je jemu v Quijotovi blízké, ale zároveň co považuje za trvalé, neměnné, nepřekonatelné literární hodnoty. I ve svých realistických kresbách se pokouší vyjádřit neurčité, spíš tušené souvislosti s textem, nebo jinými slovy řečeno, ilustruje, jak některá dobrodružství přetrvávají staletí, jak jsou pravdivá kdekoliv.

Knížka je dalším důkazem, že don Quijote stále žije, čehož si byl ostatně vědom již Cervantes, ač zároveň si to nepřál. Matoušek se poněkud neobvyklou cestou pokouší vyjádřit, že některým z nás může být literární postava svým cítěním a uvažováním bližší a srozumitelnější, než jsou mnozí lidé ve skutečnosti.

 

(Triáda)

 

Recenze

Recenze Barbory Svobodové Reader´s digest pro intelektuály (Host, 3/2015)

Důmyslné putování za smyslem (diskuze nad knihou, účastníci: Vladimír Stanzel, Barbora Svobodová, Kryštof Špidla, Eva Klíčová; Host, 3/2015)

 

Jazyk: Čeština
Místo: Praha
Nakladatelství: Triáda
Rok: 2014
Počet stran: 160
Žánr: Beletrie, Próza