Sára Vybíralová

Spoušť

Spoušť
Host, 2015, 240 str.
Jazyk: Čeština
Žánr: Beletrie, Povídky
ISBN: 9788074914942
Ocenění
 2016 Cena Jiřího Ortena

Dvanáct zdánlivě nesouvisejících příběhů obyvatel současných velkoměst a jejich předměstí.

Dvanáct postav je jako v laboratorním pokusu infikováno různě silnou dávkou neuróz, obsesí, fobií a mánií. Jsou vystaveni matoucímu prostředí symbolických výhybek a bludných kořenů. Krev na oblečení a na ulici. Nevysychající vlhkost. Přetékající polévka a řeka. Cizí jazyky vpadají do logiky situace a slova zalétávají oknem. To, v co se věří, se možná bez vysvětlení skutečně objeví a ten, kdo ztratí vůli k existenci, možná také pozvolna doopravdy zmizí. Odhodlání těm dvanácti postavám určitě nechybí.

Spoušť jako stav, kdy po zemětřesení zbyde z pilířů jen suť na podlaze, ale také jako malá a důležitá páčka, která uvádí do chodu. Sára Vybíralová přichází s tuctem vytříbených povídek, které porušují očekávání, a také díky tomu naplňují představu sebevědomého debutu.

Z recenzí

„Soubor překvapuje formulační přesností a zároveň lehkostí, stylistickou svrchovaností a suverénním vypravěčstvím.“

— Ladislav Šerý, A2

„Suverénní a originální vypravěčský typ, který překračuje hranice současné české prózy.“

Vyjádření poroty Ceny Jiřího Ortena

„Vybíralová, překladatelka z francouzštiny, u mnoha svých hlavních i vedlejších postav upřednostňuje frankofonní jména (namátkou Pierrot, Bertrand, Jeane-Marie, Charlotte, Sibylle, Edmund ad.), často se také objeví francouzské reálie. Tato skutečnost dává některým textům nádech exotiky a může sugerovat určitou vznešenost. Trochu se podílí i na univerzálním vyznění problémů, které hlavní postavy – ať už jsou jakéhokoli původu či sociálního postavení – řeší. Pro čtenáře je velmi snadné se s nimi ztotožnit; prožít jejich příběh, anebo ho aspoň pochopit“

— Marek Lollok, iLiteratura

Jazyk: Čeština
Místo: Brno
Nakladatelství: Host
Rok: 2015
Počet stran: 240
Žánr: Beletrie, Povídky
Ocenění
 2016 Cena Jiřího Ortena