Miroslav Pech

Cobainovi žáci

Překl. Mirosław Śmigielski
Uczniowie Cobaina
Uczniowie Cobaina
Stara Szkoła, 2017, 198 str.
Jazyk: Polština
Žánr: Beletrie
ISBN: 9788394885601
Autorská práva v zahraničí
Nakladatelství Argo
W: http://www.argo.cz/
E: veronika.chaloupkova@argo.cz

Kultovní novela nynějších třicátníků od mladého Bukowského z Čech.Generační román o dospívání na malém českém městě posunuje kupředu skvělé řemeslo: vypravěčská přesvědčivost, dostatek tajemství z nevyřčeného, výborné charaktery, beatnický úsečný humor, svižné dialogy a rychlý spád. Skupina teenagerů se snaží uniknout všednodenní realitě neustálým vzdorovitým přísunem drog a alkoholu, nicotnou provokací a beznadějnými pokusy o hudební produkci. Ukazuje se ale, že síla party je silou drtivou i stmelujícím prvkem a leckdy důvodem k žití. Ačkoli je román adresován generačním souputníkům autora i vypravěče, dokáže strhnout i ostatní čtenáře díky nadčasovosti témat, která zpracovává: mezigenerační střet, hledání identity a životní autentičnosti a ochromení svobodou, jejíž krásy jsou však nedostupné: bariéra nedostatečné vůle k aktivitě i nedostatku peněz k realizaci jakýchkoli plánů, je, jak se ukáže, nepřekonatelná.

Cobainovi žáci je román výjimečný schopností evokovat myšlenkový svět generace nynějších třicátníků, která dospívala na počátku nového tisíciletí a pokoušela se napodobovat grungeové kapely s Nirvanou a Kurtem Cobainem v čele, ale tato vynikající próza se skvělým humorem zdaleka není zajímavá jen pro mladé čtenáře.

Z recenzí

„Cobainovi žáci jsou jedinečnou výpovědí o generaci toužící žít si život po svém a hlavně po vzoru svých idolů. Beatnický vzdor z toho sálá na míle daleko. To se dnes jen tak nějakému spisovateli nepodaří. Ačkoliv by mnozí hodně chtěli.“

—Monika Zavřelová, MF Dnes

„Text evidující stav mysli se posouvá směrem k vývojovému románu o dospívání „navzdory společnosti“, tedy k žánru, který má nejen v české literatuře předlouhou tradici.“

—Pavel Janoušek, Tvar 13/2017

O autorovi

Miroslav Pech (1986) prošel mnoha zaměstnáními (tiskař, prodavač, pomocný dělník, skladník, redaktor, řidič). Je autorem povídkových sbírek Napíšu Pavle (2013), Ohromně vtipná videa (2014) a románu Cobainovi žáci (2017), který se stal bestsellerem. Cizojazyčně se jeho texty objevily na běloruském webu litrazh.org a slovinské ludliteratura.si.

Informace o českém vydání

Cobainovi žáci

Jazyk: Polština
Název: Uczniowie Cobaina
Místo: Wołów, Poland
Nakladatelství: Stara Szkoła
Rok: 2017
Počet stran: 198
Žánr: Beletrie