Podpora tvůrců literatury pro děti a mládež v roce 2023

Výstava, rezidenční pobyty, podpora nakladatelů

Ukázka z práce Gabriely Mangerové na rezidenčním pobytu v Itálii.

Ukázka z práce Gabriely Mangerové na rezidenčním pobytu v Itálii.

České literární centrum (ČLC), sekce Moravské zemské knihovny, v roce 2023 zaměřilo své aktivity zejména na propagaci literatury pro děti a mládež. Cílem bylo poskytnout tvůrcům těchto knih větší množství tvůrčích pobytů v tuzemsku i v zahraničí a nových možností, jak propagovat svou tvorbu v zahraničí a seznámit se s aktuální evropskou produkcí literatury pro děti a mládež.

 

MALÍ/velcí

V rámci projektu s názvem „Podpora autorů pro děti a mládež“ České literární centrum podporovalo během roku osm autorských dvojic: Andrea Tachezy + Jana Šrámková, Dora Kaprálová + Darja Čančíková, Lukáš Csicsely + Vojtěch Šeda, Markéta Pilátová + Martina Trchová, Nikola Logosová + Michal Štěpánek, Olga Černá + Eva Volfová, Patrik Antczak + Avihai Nizri a Tomáš Končinský + Daniel Špaček, které v minulosti vydaly již minimálně jednu knihu pro děti a mládež. Na další společné publikaci dvojice pracovaly na čtrnáctidenním tvůrčím pobytu v polském Sokołowsku. Dále také vytvořily autorská leporela, jejichž cizojazyčné verze byly uvedeny na národním stánku ČR na mezinárodních veletrzích v Londýně, Boloni, Lipsku a Frankfurtu nad Mohanem.

1. bologna

Výstava leporel a knih autorských dvojic na Národním stánku na knižním veletrhu Bologna Children’s Book Fair.

Z leporel vznikla také výstava, která byla instalována v berlínské knihovně ve Steglitz, v polském Sokołowsku, na Evropském festivalu literatury pro děti a mládež v Saarbrückenu, na Světě knihy v Praze, v prostorách pražského Centra české dětské knihy a v listopadu v Moravské zemské knihovně v Brně. Všechny výstavy v Čechách i v zahraničí doprovázely akce s autory a ilustrátory zapojenými do projektu. V rámci podcastu Českého literárního centra „Za knihami“ mluvily o své spolupráci Markéta Pilátová a Martina Trchová (rozhovor je k poslechnutí ZDE).

402213244_845388564253963_6474656749491389858_n

Úvodní panel výstavy MALÍ/velcí v prostorách Moravské zemské knihovny v Brně.

Účast v projektu umožnila autorům, ale i zástupcům jejich nakladatelství vyjet na festivaly a veletrhy do zahraničí, kde se seznámili s aktuální knižní produkcí i s tvůrci a nakladateli z jiných evropských zemí. Celkem osm osob se zúčastnilo veletrhu v Boloni, zástupci nakladatelství Baobab a 65. pole se s podporou Českého literárního centra navštívili Frankfurtský knižní veletrh, na konci listopadu se dvě autorky zúčastnily 39. ročníku veletrhu věnovanému dětské literatuře v Montreuil a šest tvůrců a zástupců nakladatelství navštívilo festival ilustrace a dětské literatury Baba Kamo ve španělské Valencii, který se pravidelně koná v prosinci.

 

Rezidencemi ke kreativitě

České literární centrum v roce 2023 nabídlo autorům a ilustrátorům knih pro děti a mládež řadu tvůrčích pobytů v tuzemsku i v zahraničí. V roce 2023 podpořilo celkem 14 ilustrátorů a tvůrců knih pro děti a mládež, šest z nich (Tereza a Juraj Horváthovi, Marka Míková, Galina Miklínová, Radek Malý a Markéta Pilátová) získalo měsíční rezidence v Literárním domku Kláštera Broumov a Nikola Hoření strávila měsíc v Horní Plané. Sedm ilustrátorek a autorek knih pro děti a mládež (Veronika Bílková, Eva Bartošová, Gabriela Mangerová, Zuzana Bramborová, Zuzana Čupová, Lucie Lučanská, Tereza Šiklová) získalo 1–4týdenní tvůrčí pobyty ve třech evropských zemích: Francii, Itálii a Německu. Výjezdy do zahraničí byly umožněny zejména díky prostředkům projektu s názvem „Rezidenční pobyty pro české autorky a autory v zahraničí“, podpořeným Národním plánem obnovy.

Spolupráce Českého literárního centra s kulturní asociací Hamelin a městem Tábor zajistila zářijový tvůrčí pobyt v Táboře italské umělkyni Adrianě Marineo. Ta si připravila dva workshopy pro děti, které byly zařazeny do programu festivalu Baobabí léto a také tamní Galerie U Radnice. V listopadu se pak potkala s českou ilustrátorkou Terezou Šiklovou během jejího tvůrčího pobytu v Boloni. Společně se zapojily do festivalu ilustrace S otevřenýma očima. Vyprávět obrazy (Ad occhi aperti. Raccontare per immagini), připravovaného asociací Hamelin, a na výstavě „These Two“ v galerii Spazio Lavì uvedly díla vzniklá během jejich tvůrčích pobytů.

Tereza Šiklová a Adriana Marieno hovoří v knihkupectví Modo Infoshop o svých zkušenostech z rezidencí během festivalu Ad occhi aperti

Tereza Šiklová a Adriana Marieno hovoří v knihkupectví Modo Infoshop o svých zkušenostech z rezidencí během festivalu Ad occhi aperti

Hostování v Saarbrückenu a další akce

Vrcholem letošního zaměření Českého literárního centra bylo hostování České republiky na 23. ročníku Evropského festivalu literatury pro děti a mládež v Saarbrückenu. Ve dnech 11. až 14. října na festivalu vystoupila Dora Kaprálová, Galina Miklínová, Marka Míková, Marek Toman a Alena Wagnerová a uvedli zde aktuálně vydané knihy v německém překladu.

Obálky knih německých překladů:

 

Během festivalu se mohli návštěvníci podívat nejen na výstavu MALÍ/velcí, ale i na samostatné výstavy českých ilustrátorek Zuzany Čupové a Lucie Lučanské, které byly v Saarbrückenu v době trvání festivalu na tvůrčích pobytech.

České literární centrum podpořilo i další akce s českými autory v ČR a v zahraničí. Spolu s Institutem Cervantes například zorganizovalo debaty českých, argentinských a španělských ilustrátorů pro festival ilustrace a komiksu Lustr v Holešovické tržnici v Praze. Součástí festivalu byl i blok věnovaný baskickému festivalu Irudika, jehož se zúčastnili čeští ilustrátoři Chrudoš Valoušek a Vojtěch Mašek, a výstava Patrika Antczaka a Evy Antczak Hudzieczek v Galerii Prostor.

Na knižním veletrhu Buch Wien v rakouské metropoli představil Marek Toman formou scénického divadelního čtení německý překlad knihy pro děti Neskutečná dobrodružství Florentina Flowerse, poctivého piráta ve službách madam L.

Markéta Pilátová vystoupila se svou tvorbu pro děti na mezinárodním veletrhu FIL v mexické Guadalajaře.

Markéta Pilátová vedla na mezinárodním veletrhu FIL v mexické Guadalajaře workshop pro děti.

Markéta Pilátová vedla na mezinárodním veletrhu FIL v Guadalajaře workshop pro děti i dospělé.

Podpora zahraničních nakladatelů

V červnu uspořádalo České literární centrum zájezd pro zástupce dvanácti nakladatelství z Francie, Německa, Španělska a Švýcarska, kteří se v Praze seznámili s aktuální českou produkcí a se zástupci českých nakladatelů během knižního jarmarku Knihex.

355103033_747212700738217_966070870400434324_n

Setkání českých autorů se zástupci zahraničních nakladatelů během jarmarku Knihex. Foto: Kristýna Koblížková.

Na začátku roku 2023 vydalo České literární centrum publikaci v anglickém jazyce informující o vydaných knihách literatury pro děti a mládež v letech 2020–2022. Brožuru nabízeli koordinátoři Českého literárního centra na schůzkách s nakladateli a byla dostupná na Národním stánku ČR na mezinárodních veletrzích v Boloni, Lipsku, Londýně a Frankfurtu nad Mohanem.

České tituly byly v roce 2023 opět zařazeny do katalogu mnichovské Internationale Jugendbibliothek „The White Ravens: A Selection of International Children’s and Youth Literature“. Mezi celkovými 200 publikacemi se umístily knihy Do nepaměti Tomáše Končinského a Daniela Špačka, Bitva o diamant Báry Dočkalové a Já, chobotnice Magdaleny Rutové.

Propagace literatury pro děti a mládež koncem roku 2023 nekončí. V lednu 2024 vyjde číslo francouzského časopisu La Revue des livres pour enfants tematicky zaměřené na českou literaturu pro děti a mládež, které sestavuje Delphine Beccaria. Číslo je jedním z výsledků spolupráce mezi Moravskou zemskou knihovnou a Francouzskou národní knihovnou, které spolu v roce 2021 uzavřely memorandum o spolupráci.

Projekty Českého literárního centra s názvy „Podpora tvůrců literatury pro děti a mládež“ a „Rezidenční pobyty pro české autory a autorky v zahraničí“ byly realizovány za finanční spoluúčasti EU prostřednictvím komponenty Ministerstva kultury v rámci Národního plánu obnovy.

CzechLit