Vítězové pátého ročníku Ceny Susanny Roth známi

Překládán byl úryvek z románu Bomba★Funk Karla Veselého.

Ocenění

Susanna_Roth_base_final-1024x205

Pátý ročník překladatelské soutěže Cena Susanny Roth zná letošní finalisty. Cenu pořádají Česká centra a České literární centrum. Mezinárodní překladatelská soutěž je určena začínajícím zahraničním překladatelům z českého jazyka do 40 let a uděluje ocenění za nejlepší překladový text prozaického díla současného českého autora. Jejím cílem je kontinuální podpora mladých zahraničních překladatelů a bohemistů a podpora a šíření české literatury v zahraničí.

Ze 122 zájemců ze 16 zemí bylo letos vybráno patnáct začínajících překladatelů, kteří pracovali na převodech úryvku z knihy Bomba★Funk Karla Veselého, o čemž rozhodla odborná porota. Všichni finalisté přijedou v létě do České republiky. Zamíří sem 15 mladých talentů z Bulharska, Itálie, Japonska, Korejské republiky, Německa, Maďarska, Polska, Ruska, Ukrajiny, Velké Británie, tedy ze zemí působení Českých center. Díky spolupráci se zastupitelskými úřady se podařilo oslovit také mladé překladatele z Běloruska, Litvy, Makedonie, Srbska.

Česká centra se rozhodla zahrnout překladatelský projekt do série oslav výročí, a rozšířit tak bohatý program, který v průběhu roku připravila v rámci celé sítě v zahraničí.

„Cena Susanny Roth je skvělým nástrojem, jak rozvíjet překladatelskou komunitu a být s jejími členy v kontaktu už v začátcích jejich překladatelské cesty,“ řekl vedoucí týmu Českého literárního centra, sekce MZK v Brně, Ondřej Buddeus.

Patnáct finalistů získává hlavní ocenění soutěže, a to cestu do České republiky s pobytem na odborném programu věnovaném překladatelské problematice, bohemistickým tématům a současné české literatuře. První z odborných vzdělávacích seminářů pro vítěze se uskuteční v Praze 13.-14. 7. v Galerii českých center, další akcí bude Bohemistický seminář ve Zlíně od 15. do 20. 7.

Soutěž je pojmenována po významné švýcarské překladatelce, bohemistce, literární kritičce Susanně Roth.

Více informací zde.

CzechLit