Redakce CzechLitu
Redakce CzechLitu

24. 5. 2017

V následujícím přehledu vám přinášíme deset tipů na loňské knihy pro děti a mládež, které nás upoutaly: ať už nebanálním příběhem, podmanivou vizuální stránkou, nápaditostí či neotřelým humorem. Vybrané knihy pokrývají všechny věkové kategorie, od předškoláků (4+) až po dospělé, kteří leckterým z následujících titulů jistě nepohrdnou. Těm, kdo chtějí mít o dění v české dětské literatuře přehled kontinuálně, doporučujeme sledovat soutěž Zlatá stuha a projekt Nejlepší knihy dětem.

 

Obsah
Tereza Vostradovská: Hravouka
Petr Stančík: Jezevec Chrujda našel velkou lásečku
Vratislav Maňák: O Nebesáři
Tomáš Končinský & Barbora Klárová: Překlep a Škraloup
Ivona Březinová: Řvi potichu, brácho
Martin Vopěnka: O duši a dívce. Pohádky z hor
Kolektiv autorů: Jinde
Taťána Rubášová: Podivuhodná robotí expedice
Jan Novák: Zátopek …když nemůžeš, tak přidej!
Tereza Ščerbová: Krtník

 


Tereza Vostradovská
Hravouka
(Běžíliška, 52 stran)
Věk: 4+

Proč děti učit nezáživná a nespojitá fakta, když lze v takovém předmětu, jako je prvouka, vše přitažlivě propojit zábavným příběhem a ještě děti nechat vše si vyzkoušet. Mladá absolventka UMPRUM Tereza Vostradovská je autorkou textu i ilustrací této nápadité knihy, která předkládá poznání o přírodě nenásilnou a interaktivní formou. Zvědavá ušatá myška si ve své podzemní noře vytváří vlastní encyklopedii o přírodě. Za tím účelem se vydává na průzkum pod zemí i nad ní, po lese, sadu i v okolí rybníčku, seznamuje se s žížalami a larvami, obkresluje tvary pecek, naslouchá ptačímu zpěvu, přemýšlí, jak poznat stáří stromů či jak rozdělit plody na ovoce a zeleninu. Úkoly zadává i svým čtenářům, kteří se tak naučí, jak chytat brouky, sázet rostliny nebo vytvořit zahradní jezírko. Kniha je navíc propojena i s novými médii, patří k ní aplikace a webová stránka, které jsou i v angličtině. Přestože je knížka primárně určena mladším školákům, činí ji často celoplošné, hravé a přitom přehledné ilustrace srozumitelnou a přitažlivou i pro předškoláky.

Z recenzí

Hravouka se může tvářit jako učebnice přírodopisu, ale je mnohem víc než didaktickou pomůckou: na obrazových tabulích představujících například život v půdě, na stromech či pod hladinou rybníka se dostane ke slovu poměrně realistická kresba (ano, všechny ty breberky jsou skutečně poznat!), výtvarný cit a místy i situační humor.“

— Radek Malý, Host 3/2017

„Velkoformátová autorská kniha Terezy Vostradovské Hravouka obsahuje poutavě podaný výklad školní prvouky, se kterým se díky věrohodným a přitom hravým ilustracím dá začít už v batolecím věku.“

— Jitka Nešporová, iLiteratura

Ocenění
  • 2017 Zlatá stuha – Literární část: Literatura faktu pro děti a mládež
Odkazy

Nakladatelství: www.beziliska.cz
Web: vostradovska.cz

Ukázka

 


Petr Stančík & Lucie Dvořáková
Jezevec Chrujda našel velkou lásečku
(Meander, 24 stran)
Věk: 5+

Petr Stančík, vítěz Magnesie Litery za prózu, píše pro dospělé i pro děti. O Chrujdovi vydal už dvě knížky, vždy k radosti dětí i odborníků. Oblíbený dětský hrdina jezevec Chrujda z lesa Habřince, zvídavý a kamarádský stavitel podzemních chodeb a nor, se ve svém novém příběhu osudově zamiluje. A to do krásné lasičky Aničky – jenomže není sám, kdo by Aničku rád získal. A tak Chrujda musí o svou lásečku bojovat s protřelým tchořem Smradolfem. Naši hebce srstnatí hrdinové se ocitnou v tajemné jeskyni plné nebezpečných tvorů, kteří usilují o jejich život. Odvážný Chrujda nad svým sokem zvítězí ne silou, ale statečností a vynalézavostí a tím Aničku konečně přesvědčí, že on je ten pravý. Vtipné ilustrace nejrůznějších tvorů v lese i na louce jsou od vynikající výtvarnice Lucie Dvořákové, jejíž předchozí ilustrace se dočkaly mnoha ocenění.

Z recenzí

„Třetí díl o jezevci oplývá vtipem a slovními hříčkami. […] Zábava zaručena.“

MF Dnes 18/06/16

„Již třetí příhoda vynalézavého jezevce jde tentokrát k srdci: Chrujda se zamiloval do lasičky Aničky. Prostý, ale ne prostoduchý příběh vypráví s humorem a invencí o tom, jak i zdánlivě nudný patron může prokázat svou velikost.“

— Pavel Mandys, iLiteratura

Odkazy

Nakladatelství: www.meander.cz

Ukázka

 


Vratislav Maňák & Jan Hísek
O Nebesáři
(ART vydavatelství, 36 stran)
Věk: 9+

Vratislav Maňák patří bezesporu k nejvýraznějším postavám mladé české prózy. Devětadvacetiletý spisovatel a žurnalista na sebe upozornil debutovou povídkovou sbírkou Šaty z igelitu (Host, 2012), za kterou získal cenu Jiřího Ortena; jeho poslední román Rubikova kostka (Host, 2016) byl jako jeden ze tří prozaických titulů nominován na Evropskou cenu za literaturu 2017. Kromě „dospělácké“ prozaické tvorby se však Maňák dlouhodobě věnuje i psaní knih pro děti – se svým Mužem z hodin (Albatros, 2014) získal v roce 2015 Magnesii literu. Pohádka O Nebesáři je jeho třetím dětským titulem. Horské údolí zaplavila temnota a malá Klára se vydává za tajemným Nebesářem, aby od něj získala hřejivý pramen pro nemocnou matku. Podmračenou atmosféru vyprávění, pro něž autor čerpal inspiraci u svého oblíbeného H. Ch. Andersena či Oscara Wilda, odráží už obálka s malbou akademického malíře Jana Híska, který knihu ilustroval. V příběhu o dětské odvaze, tajemstvích oblohy a blahodárném světle Vratislav Maňák potvrzuje svou pověst suverénního vypravěče.

Odkazy

Nakladatelství: karelscherzer@gmail.com
Web: vratislavmanak.blogspot.cz

Ukázka

 


Barbora Klárová & Tomáš Končinský
Překlep a Škraloup
(Albatros, 112 stran)
Věk: 9+

Skřítek, který se občas podepisuje Přelkep a který plině, tedy pilně zařizuje překlepy v knihách a jiných tiskovinách, nás spolu s věrným kamarádem Škraloupem provází při pátrání po odpovědi na zapeklitou otázku: proč vlastně věci stárnou a kdo za to může? Zastarávání a chátrání totiž není žádná náhoda: na starosti ho mají skřítci entropici, k nimž oba kamarádi patří. Když však zjistí, že lidem stárnutí vůbec nedělá radost, vydávají se přátelé na dobrodružnou pouť k samotnému Zubu Času, aby jej zastavili. Během výpravy však docházejí k překvapivému poznání. Hravá debutová kniha Barbory Klárové a Tomáše Končinského s ilustracemi Daniela Špačka vyšla pod křídly nejstaršího a největšího českého nakladatelství dětských knih a patří k největším milým překvapením letošní knižní sklizně. Hluboký příběh s moudrým vyústěním po celou dobu doprovází neodolatelný slovní humor. Skřítkové se setkávají s důmyslnými vynálezy od zvlhčovače suchého zipu až po parní dvoutaktní čokoflekovač, a dojde i na soutěž o Křišťálový Prdlajs. Místo něj si však autoři za knihu po zásluze odnesli letošní Magnesii Literu za dětskou literaturu i nejvýznamnější tuzemskou cenu za dětskou beletrii Zlatá stuha.

Z recenzí

„Název s žertovnými jmény protagonistů a ilustrace na obálce zachycující skřítky ničící knihu by mohly vést k dojmu, že půjde o jednu z mnoha nonsensových pohádek, jejíž ambicí je hlavně pobavit dětského čtenáře konfrontací bláznivých a reálných životních situací. Překlep a Škraloup však přinášejí mnohem více. Pod slupkou humorného děje jsou totiž nakousnuty důležité existenciální otázky.“

— Milena Šubrtová, iLiteratura

„Krásné ilustrace, poutavý příběh, originální nápad a skvělý humor jak pro děti, tak i rodiče. S touhle knížkou se večerní čtení pohádek mění v zábavu i pro rodiče.“

Blesk

Ocenění
  • 2017 Zlatá stuha – Literární část: Beletrie pro děti
  • 2017 Magnesia Litera – Kniha pro děti a mládež
Odkazy

Nakladatelství: www.albatrosmedia.cz

Ukázka

 


Ivona Březinová & Tomáš Kučerovský
Řvi potichu, brácho
(Albatros a Pasparta, 208 stran)
Věk: 10+

Ivona Březinová je na poli literatury pro děti a mládež pojem. Autorka desítek knih, jejichž žánrové rozpětí sahá od autorských pohádek až po fantasy, získala řadu literárních cen včetně Zlaté stuhy a nominací na Magnesii Literu a její texty již byly přeloženy do deseti jazyků. Uznání si vydobyla především svými sociálně motivovanými příběhy pro starší děti. Řeší v nich témata menšin, hendikepů, nevyléčitelných nemocí i psychických poruch – například anorexie. Také její nová kniha je věnována složitosti každodenního života s hendikepem. Čtrnáctiletá Pamela žije jen s matkou a bratrem-dvojčetem Jeremiášem. Ten od narození trpí nízkofunkčním autismem a těžkou mentální retardací a vyžaduje dodržování přísných pravidel a rituálů: každý den v týdnu má svoji barvu, auta musejí být zaparkovaná stále stejně a jíst bráška, kterému se říká Jeremy, odmítá cokoli, co nemá kulatý tvar. To ústí do leckdy obtížně zvladatelných situací, které však autorka vypráví s nezbytným nadhledem. Nahlédnout nás nechává i do jiných oblastí Pamelina života, záležitostí přátelství a lásky. Realistická, ale nikoli tragická kniha ukazuje, jak je soužití s těžce postiženým bratrem přes svou náročnost možné díky porozumění a láskyplnému rodinnému zázemí. Knihu vydává nakladatelství Albatros ve spolupráci s Paspartou, obecně prospěšnou společností zaměřenou na rozšíření povědomí o poruchách autistického spektra.

Z recenzí

“Příběh obyčejné rodiny ovlivněné životem s autistou vypráví Ivona Březinová velice přesvědčivě a bez příkras. Aby však na mladé čtenáře nedoléhala jen obtížnost soužití s postiženým, vkládá do vyprávění i Pameliny zážitky se spolužáky a osud její svérázné první lásky. Nad stránkami knihy se tak budete dojímat, plakat, ale i od srdce se smát.”

— Alena Badinová, KlubKnihomolů.cz

„[…] už při prvním otevření knížky je patrno z grafické úpravy, tisku ilustrací Tomáše Kučerovského, že se kniha skutečně povedla. Kniha je čtivá nejen pro starší děti, ale i pro dospělé čtenáře.“

— Stanislava Zábrodská, Čítárny

Ocenění
  • 2017 Zlatá stuha – Literární část: Beletrie pro mládež
Odkazy

Nakladatelství: www.albatrosmedia.cz a www.pasparta.cz
Web: www.brezinova.cz

Ukázka

 


Martin Vopěnka & Iku Dekune
O duši a dívce. Pohádky z hor
(Mladá fronta, 144 stran)
Věk: 10+

Hory jako místo plné tajemství, skrývající nebezpečí i bohatství, místo příběhů. V souboru O duši a dívce se známý prozaik Martin Vopěnka představuje jako pohádkář. Ve čtrnácti vyprávěních s ekologickým přesahem, odehrávajících se v tajemném, odlehlém prostoru horských hřebenů, kde ještě vládne ticho, potkáme třeba stárnoucího krkavce, stydlivého sviště, hádavou myš či osamělého vlka. Pohádky, které se občas promění v autorské interpretace dávných bájí, doprovází podmanivými pastelovými krajinami a zvířecími portréty japonská umělkyně Iko Dekune. Výběr osmi pohádek již byl přeložen do angličtiny a v roce 2016 vyšel na Filipínách. Martin Vopěnka je známý prozaik a autor sci-fi, patří také k nemnoha českým autorům Young Adult literatury: jeho Spící tajemství (2013, Fragment) bylo v roce 2014 nominováno na Zlatou stuhu v kategorii beletrie pro mládež a Nová planeta (Mladá Fronta, 2015) cenu ve stejné kategorii získala. Vopěnkův filosofický sci-fi román Pátý rozměr (Kniha Zlín, 2009) vyšel anglicky a setkal se s příznivým kritickým ohlasem na stránkách Financial Times a Times Literary Supplement. Kromě angličtiny vycházejí jeho knihy i v rumunštině, ruštině a arabštině.

Z recenzí

„Kniha snadno přiblíží dětem i mnohým dospělým přírodní zákony nebo třeba princip evoluce. Odkryje kouzlo hodnot, které trvají, a snadno čtenáře nakazí láskou k přírodě a všemu živému.“

— Eliška Prokopová, iLiteratura

Odkazy

Nakladatelství: www.mf.cz
Práva v zahraničí: www.praglit.de
Web: www.martinvopenka.cz

 


Kolektiv autorů
Jinde
(Baobab, 149 stran)
Věk: 12+

Antologii sedmi povídek různých autorů, kterou vydává nakladatelství Baobab ve spolupráci se sdružením Meta, zabývajícím se integrací mladých cizinců v ČR, spojuje téma přesídlení. Jednotlivé povídky vyprávějí o lidech na cestách, lidech utíkajících a pátrajících, vykořeněných mezi ztracenou minulostí a budoucností, kterou teprve hledají. Aktuální téma uprchlictví dává sbírka do širšího geografického i historického kontextu (příběhy, sahající od druhé světové války až po současnost, se odehrávají v Německu, Francii či Argentině…) a stává se tak podnětem k zamyšlení a odrazovým můstkem k diskusím, který využijí nejen učitelé. Zastoupeni jsou autoři různých generací a s odlišnými životními příběhy, z nichž mnozí mají osobní zkušenost s emigrací, jmenovitě Olga Černá, Edgar Dutka, Magdalena Platzová, Jan Čumlivski, Markéta Pilátová, Chaim Cigan a Marek Šindelka. I díky této mnohosti perspektiv kniha nezaujme jen děti a dospívající, kterým je určena, ale plnohodnotný zážitek přinese i starším čtenářům.

Odkazy

Nakladatelství: www.baobab-books.net

Ukázka

 


Taťána Rubášová & Jindřich Janíček
Podivuhodná robotí expedice
(Labyrint, 96 stran)
Věk: 12+

S Podivuhodnou robotí expedicí vstupuje na pole (nejen) dětské literatury slibný mladý autorský tandem: Jindřich Janíček a Taťána Rubášová. V kulturním světě nejde o neznámá jména: ilustrátor Jindřich Janíček zároveň provozuje studio a nakladatelství Take Take Take, Taťána Rubášová je scénáristka, novinářka a filmařka, jejíž krátké filmy opakovaně zabodovaly v soutěžích. Výpravná kniha, založená na konfrontaci textu ve formě deníkových záznamů a celostránkových ilustrací, předkládá příběh dobrodružné výpravy dvou povahově protikladných robotů: plachý a idealistický vědec William a praktický a nebojácný průzkumník Meriwether se kdysi ve 22. století vypravují do neznáma, aby zde objevovali život a pozůstatky zaniklé lidské civilizace. Naivita robotů, kteří si pozůstatky civilizace v postapokalyptickém světě špatně interpretují, plní knihu tragikomickým humorem, zdrojem zábavných střetů jsou i rozdílné, „lidské“ povahy obou průzkumníků, jejichž jména odkazují na slavné dobyvatele Divokého západu. Z pod hladiny vtipu však vyplouvají otázky bytí a možností poznání a znepokojivě vyvstává téma konce civilizace. Právě proto si v knize přijdou na své čtenáři všech věkových kategorií.

Z recenzí

„Z bohatě ilustrované knihy Podivuhodná robotí expedice si mimořádně silný zážitek odnese dítě i jeho rodič; patří bezpochyby k tomu nejlepšímu, co se na českém trhu v posledních letech objevilo.“

— Vojtěch Matocha, iLiteratura

„Čtenáře všech věkových kategorií pobaví drobné rozmíšky mezi roboty i hravý humor vyvěrající z rozdílů mezi lidským pohledem na svět a tím robotím. Vždyť nazvat řeku podle Williamova oblíbeného internetového obchodu Amazon je prostě geniální!“

— Šárka Flídrová, abc

Odkazy

Nakladatelství: www.labyrint.net

Ukázka

Jan Novák & Jaromír 99
Zátopek …když nemůžeš, tak přidej!
(Argo & Paseka, 208 stran)
Věk: 12+

Spojení Novák – Jaromír 99, to je spojení dvou velkých jmen ze dvou oborů. Novákovy knihy vyšly v mnoha světových jazycích, Novák je držitelem podstatných literárních cen včetně Magnesie Litery za knihu roku (2004) a Ceny Josefa Škvoreckého (2007), také Carl Sandburg Award pro chicagské autory a Friends of Literature Award. Jaromír 99 je autorem asi nejznámějšího českého komiksu Alois Nebel, který vyšel ve světových jazycích včetně němčiny a francouzštiny, držitel ceny Muriel. Zátopek je knihou o životě jednoho z nejznámějších českých atletů, který byl podle mnohých nejlepším běžcem všech dob. „Je to hranice bolesti a utrpení, která dělí chlapce od mužů,“ říkal Zátopek. Právě posouvání mezí možností vlastního těla z něj udělalo fenomenálního běžce a jednoho z nejslavnějších sportovců historie. Když na olympijských hrách v Londýně v roce 1948 vyhrál běh na deset kilometrů a na pětikilometrové trati skončil druhý, nepovažoval to za velký úspěch. Z následující olympiády v Helsinkách přivezl tři zlaté medaile a stal se legendou, ale připsal si i důležitější vítězství – postavil se proti režimu za svého kolegu Stanislava Jungwirtha a prosadil, aby vůbec mohl na olympiádu odcestovat. Největší úspěchy Emila Zátopka i jeho seznámení s celoživotní láskou Danou… Kniha již vyšla v německém překladu.

Z recenzí

„Grafický román Zátopek …když nemůžeš, tak přidej! přečte jedním dechem i ten, jehož sportovní znalosti končí u rozdílu mezi jarmilkou a tretrou. Vypovídá totiž na konkrétním příkladu o zvrhlých poměrech, které v této zemi v 50. letech panovaly, a o síle pár jednotlivců, kteří jim dokázali vzdorovat.“

— Ondřej Bezr, MF Dnes

„Expresivnost ostře řezaných tváří a napjatých svalů zachycuje bolest a přemáhání, které sport i život přináší. Komiks vykresluje Zátopka jako hrdinu a vzor, zároveň naznačuje jeho slabosti. Jako muže, který díky své vůli slaví úspěchy, ale současně kráčí po tenkém laně nad propastí a balanc mu pomáhá držet česká vychytralost“

— Kateřina Čopjaková, Respekt

Odkazy

Nakladatelství: www.argo.cz a paseka.cz

Ukázka

 

Tereza Ščerbová
Krtník
(Host, 96 stran)
Věk: 14+

Tereza Ščerbová, mladá ilustrátorka odkojená UMPRUM – a v literárním světě známá svými ilustracemi pro časopis Host –, letos upoutala autorskou knihou Krtník. K ilustracím s charakteristickým rukopisem přidala i text – a její počin hned korunovala Zlatá stuha za výtvarnou část v kategorii knihy pro starší děti a mládež. Krtník je filosofickým podobenstvím o identitě, poutu a snaze zavděčit se těm, které máme rádi, i rizicích, jež z toho vyplývají. Krtník, tajemný tvor z hor, žije spokojeně přítomným místem a okamžikem, než se seznámí s medvědem z města, který mu napovídá divy o barvitém a vzrušujícím životě jinde. Pak ale medvěd svého kamaráda navštěvovat přestane a ten by udělal cokoliv, aby se za ním do města podíval. I za cenu toho, že ztratí sám sebe. V alegorickém příběhu, který více naznačuje, než vysvětluje, si čtenář každého věku najde vlastní rovinu a kniha tak může růst s ním, tak jak to umějí nadčasová vyprávění typu Malého prince.

Z recenzí

„Ščerbová jakožto absolventka oboru ilustrace a grafika na Vysoké škole uměleckoprůmyslové knihu sama ilustrovala – znamenitě. Text a obrázky se vzájemně doplňují a vytvářejí chvílemi ponurý, ale napínavý příběh. […] Krtník je jednoduše příběh, který může růst se čtenářem, aniž ztrácí na významu. Právě naopak. A to se jen tak nevidí.“

— Monika Zavřelová, MF Dnes

„Krtníka Terezy Ščerbové si zamilujete a budete hýčkat. Je to bytost, která si to zaslouží. Je to ta lepší část nás samých, jež by v nás nikdy neměla zahynout. Krtník, to je vlastně naděje a radost, otevřenost a bezstarostnost a zároveň odvaha zůstat sám sebou.“

— Zdeněk A. Eminger, iLiteratura

Ocenění
  • 2017 Zlatá stuha – Výtvarná část: Knihy pro starší děti a mládež
Odkazy

Nakladatelství: nakladatelstvi.hostbrno.cz
Web: www.terezascerbova.com

Ukázka
 

[ ]

 

Za spolupráci děkujeme Janě Čeňkové, spoluautorce projektu Nejlepší knihy dětem.