Renáta Fučíková

Historie Čechů v USA

Historie Čechů v USA
Práh, 2019, 215 str.
Jazyk: Čeština
Žánr: Biografie
ISBN: 9788072527281
Kontakty
W: http://www.renatafucikova.cz/
E: renata.fucikova@volny.cz
Goodreads hodnocení
90%

Od objevení Ameriky v roce 1492 až do roku 1990 zanechali Češi na území dnešních Spojených států nesmazatelnou stopu. Objevitelé, poutníci, uprchlíci, osadníci… Z jejich řad pak významní umělci, vědci, sportovci, politici… Kniha je zároveň zrcadlem naší vlastní historie. Byli to nejprve misionáři, ale také slavný kartograf Martin Bohemus nebo princ Ruprecht Falcký, kteří v dějinách nového kontinentu zanechali své stopy. V 19. století se do české komunity v USA promítalo národní obrození v postavách Josefa Václava Sládka nebo Vojty Náprstka. Chicago bylo v té době třetím největším českým městem. Antonín Dvořák otevírá éru boje za nezávislost, kterou dovrší T. G. Masaryk. Kniha si všímá i běžných lidských příběhů a příběhů úspěchu v podnikání, stejně jako několika tragédií.
USA se staly útočištěm pro uprchlíky před nacismem i komunismem. V moderní éře uspěli v USA například Madeleine Albrightová, Miloš Forman, Arnošt Lustig, Ivan Lendl, Martina Navrátilová…
Kniha vyvrcholí projevem Václava Havla v americkém kongresu a několika příběhy slavných Američanů, o jejichž českém původu se ani běžně neví.

Jazyk: Čeština
Místo: Praha
Nakladatelství: Práh
Rok: 2019
Počet stran: 215
Žánr: Biografie