Daniela Hodrová

Točité věty

Točité věty
Malvern, 2015, 376 str.
Jazyk: Čeština
Žánr: Beletrie, Próza
ISBN: 9788075300034
Ocenění
 2016 Magnesia Litera – Kniha roku
Kontakty
E: hodrova@ucl.cas.cz
Goodreads hodnocení
75%

Rozsáhlý román známé autorky a bohemistky Daniely Hodrové je úzce spjat se životním osudem překladatelky a básnířky Bohumily Grögerové a výtvarnice Adrieny Šimotové, jimž je také dedikován.

Také v tomto románu autorka své blízké – z podsvětí, ze zapomnění – v příbězích vyprávěných se soucitem, něhou, porozuměním. Vyvolává i své mrtvé přátele (B. Grögerovou a A. Šimotovou), ale i osoby málo známé, neznámé, někdy fiktivní, jejichž příběh nějakým způsobem souzní s jejím vlastním příběhem. Tak jako v předchozích románech vyvstává před čtenářem svět, v němž se osudy živých prostupují s osudy mrtvých, i těch dávno mrtvých.

Není ovšem pouhou románovou transformací osudů, spjatých úzce se životem i tvorbou autorky samotné, ale i závažnou výpovědí o metafyzických úzkostech dnešního člověka a dost možná i jistým lékem, daným autorčiným širokým, „komparativním“ rozhledem, jehož šíře překonává její předešlé romány a tvoří ukotvující kontrapunkt proti „opojnému“ stylu a větvící se a „točivé“ výstavbě románu.

Z recenzí

Točité věty jsou další jazykově brilantní, i když už ze své podstaty marný (ne však zbytečný) pokus vytrhnout pomocí literatury člověka i lidský život ze zapomnění, a tedy ze smrti.“

iLiteratura nejlepší knihy roku 2015

Jazyk: Čeština
Místo: Praha
Nakladatelství: Malvern
Rok: 2015
Počet stran: 376
Žánr: Beletrie, Próza
Ocenění
 2016 Magnesia Litera – Kniha roku