Nominace na Cenu EU za literaturu 2017: Bellová, Maňák, Šindelka

Cílem ceny je zviditelnit autory na mezinárodním knižním trhu, propagovat kulturu jednotlivých států a podporovat mezikulturní dialog.

Ocenění, Zprávy

eupl_rvb_large

Cenu Evropské unie za literaturu (EUPL) uděluje od roku 2009 Evropská komise, Rada evropských spisovatelů, Federace evropských nakladatelů a Evropská federace knihkupců dílům z oblasti krásné literatury. V roce 2011 ocenění získal Tomáš Zmeškal za román Milostný dopis klínovým písmem (Torst 2008) a o tři roky později byla cena udělena Janu Němcovi za román Dějiny světla (Host 2013). V obou případech udělení ceny podpořilo překlady do evropských jazyků.

V letošním roce česká komise ve složení Tomáš Kubíček (předseda), Jindřich Jůzl, Jan Němec, Jakub Petr a Tomáš Zmeškal nominovala na Cenu Evropské unie za literaturu prózy Jezero (Host 2016) Biancy Bellové, Rubikova kostka (Host 2016) Vratislava Maňáka a Únava materiálu (Odeon 2016) Marka Šindelky.

EU cena

Vyhlášení vítěze prestižní evropské ceny proběhne 22. dubna 2017 a k slavnostnímu ceremoniálu a předání ceny dojde 23. května v Bruselu.

Zájemci o setkání s českým vítězem ceny budou mít tuto možnost například už v průběhu veletrhu Svět knihy v sobotu 13. 5. 2017 v 17:00.

Více na stránkách ceny zde.

 

CzechLit