Ohlédnutí za letními a podzimními tvůrčími pobyty Českého literárního centra

Devět autorů v zahraničí

Zakynthos, kde v rámci spolupráce Českého literárního centra s rezidenčním centrem Author’s House dva týdny pobývaly Petra Soukupová a Sylva Fischerová. Foto: Wikipedia Commons

Zakynthos, kde v rámci spolupráce Českého literárního centra s rezidenčním centrem Author’s House dva týdny pobývaly Petra Soukupová a Sylva Fischerová. Foto: Wikipedia Commons

Mezi červencem a listopadem 2023 se devět českých autorů a autorek zúčastnilo tvůrčích pobytů v pěti evropských zemích. Letní a podzimní rezidence byly, stejně tak jako ty v první polovině roku, realizovány v rámci projektu Rezidenční pobyty českých autorů v zahraničí, podpořeným Národním plánem obnovy.

V rámci tohoto projektu bylo během roku 2023 uspořádáno celkem třináct rezidencí. S ohledem na letošní prioritu Českého literárního centra (sekce Moravské zemské knihovny), kterou je literatura pro děti a mládež, bylo sedm z nich určeno právě ilustrátorům a spisovatelům knih pro děti.

 

Německo

Dva rezidenční pobyty se konaly v prostorách kulturního centra KuBa v Saarbrückenu, kde v říjnu proběhlo hostování České republiky na 23. ročníku Evropského festivalu literatury pro děti a mládež. Ilustrátorka Zuzana Čupová během pobytu soustředěně pracovala na svém projektu obrázkového sborníku českých lidových hádanek pro dětské čtenáře. „Moc jsem si užila ničím a nikým nerušený čas, který jsem mohla věnovat sobě, své tvorbě a průzkumu okolí,“ shrnuje rezidenci Zuzana.

Jedna z hádanek zpracovaných Zuzanou Čupovou

Jedna z hádanek zpracovaných Zuzanou Čupovou

Výtvarnice Lucie Lučanská v témže městě dokončovala svůj grafický román, který vyjde v italském nakladatelství Squadro. Obě rezidentky představily svou tvorbu veřejnosti formou malé výstavy v prostorách centra KuBa.

 

Slovensko

Díky nově zahájené spolupráci se Slovenským literárním centrem se Českému literárnímu centru v roce 2023 podařilo uspořádat reciproční rezidenční pobyty pro mladé autory z Česka a Slovenska. Slovenská autorka Alena Sabuchová strávila měsíc v Klášteře Broumov a vítěz Ceny Jiřího Ortena básník Filip Klega zase měsíc pracoval v Košicích.

 

Španělsko

Španělské přístavní město A Coruña a jeho rezidenční centrum Residencia Literaria 1863 poskytlo tvůrčí azyl spisovatelce Tereze Riedlbauchové. Ta se věnovala práci na své nové knize lyrických próz s pracovním názvem Dvojí život, která je specifická mj. tím, že se odehrává v různých evropských městech, a tak autorce pobyt v zahraničí poskytl inspiraci. Autorčino ohlédnutí za dny strávenými ve Španělsku si můžete přečíst v prosincovém kulturním měsíčníku Artikl. České literární centrum bude pokračovat ve spolupráci s rezidenčním centrem Residencia Literaria 1863 i v roce 2024 (více ZDE).

 

Řecko

Na řeckém ostrově Zakynthos pobývaly v rámci spolupráce Českého literárního centra s rezidenčním centrem Author’s House Petra Soukupová a Sylva Fischerová. Petra Soukupová pracovala na pokračování knihy Klub divných dětí (2019), kterou opět doprovodí ilustrace Nikoly Logosové. Sylva Fischerová se věnovala své rozepsané sbírce Bambara. Bílý vlasy nebe, která je inspirována iniciačními rity afrického kmene Bambara.

 

Itálie

Italská Lombardie hostila spisovatelku Lidmilu Kábrtovou. Svůj pobyt využila k psaní novely Filtr, v níž se věnuje příběhu člověka, který je nucen radikálně změnit svůj život, když se jeho partner pokusí o sebevraždu.

V Itálii absolvovaly tvůrčí pobyt také Bianca Bellová a ilustrátorka Tereza Šiklová. Spisovatelka Bianca Bellová pobývala v San Remu, ale v rámci rezidence se zúčastnila i besedy v turínské Libreria L’ibrida Bottega, kde četla ukázku z románu Ostrov, který v italském překladu vyjde v roce 2024 v nakladatelství Miraggi, jež pomohlo autorčin pobyt i literární večer zorganizovat.

Zátiší s publikacemi Bianky Bellové v turínské Libreria L’ibrida Bottega během jejího čtení

Zátiší s publikacemi Bianky Bellové v turínské Libreria L’ibrida Bottega během jejího čtení

Ilustrátorka Tereza Šiklová v Bologni pokračovala v přípravě autobiografického komiksu s názvem Back to the Summer / Léto na chalupě, který vychází z její magisterské práce na UMPRUM. Díky spolupráci s kulturní asociací Hamelin se mohla aktivně zapojit do festivalu ilustrace S otevřenýma očima. Vyprávět obrazy (Ad occhi aperti. Raccontare per immagini). V umělecké galerii Spazio Lavì proběhla v rámci festivalu výstava s názvem „These Two“, která představila nejen výsledky tvůrčího pobytu Terezy Šiklové, ale i italské ilustrátorky Adriany Marieno. Ta se zásluhou spolupráce města Tábor, asociace Hamelin a Českého literárního centra v září zúčastnila tvůrčího pobytu v Táboře.

Tereza Šiklová a Adriana Marieno hovoří v knihkupectví Modo Infoshop o svých zkušenostech z rezidencí během festivalu Ad occhi aperti

Tereza Šiklová a Adriana Marieno hovoří v knihkupectví Modo Infoshop o svých zkušenostech z rezidencí během festivalu Ad occhi aperti

Rezidenční pobyty byly realizován v rámci projektu s názvem Rezidenční pobyty pro české autorky a autory v zahraničí (č. projektu 0215000086), který je realizován za finanční spoluúčasti EU prostřednictvím komponenty Ministerstva kultury v rámci Národního plánu obnovy.

CzechLit