Edgar Dutka

Edgar Dutka

Scénárista, režisér, dramaturg a spisovatel. Držitel Státní ceny za literaturu (2005). Jeho knihy vyšly například v němčině či holandštině. Narodil se 21. května 1941 ve Vídeňském Novém Městě v Rakousku.


Název Nakladatelství Rok Vybrané vydané překlady Ocenění
Matka vzala roha Prostor 2016
Dvanáct nejkrásnějších pohádek Mladá fronta 2009
Záliv Osamění a zapomenuté australské povídky Listen 2007
Staženi z kůže ze tmy vycházíme Torst 2007 NL
Slečno, ras přichází Prostor 2004
Minimum z dějin světové animace Aademie múzických umění 2004
Slečno, ras přichází Prostor 2004  2005 Státní cena za literaturu
Slečno, ras přichází Prostor 2004 DE
U Útulku 5 Prostor 2003 DE
Záliv Osamění a zapomenuté australské povídky
Záliv Osamění a zapomenuté australské povídky
Minimum z dějin světové animace
Minimum z dějin světové animace
Slečno, ras přichází
Slečno, ras přichází
U Útulku 5
U Útulku 5
Cena Rok Země
Státní cena za literaturu 2005 Česká republika
Z recenzí
Dutka netrpí sebezahleděností. Nestaví sám sobě pomník. Nepodléhá svodům k sebedojetí či k sebevysvětlování. Jeho neokázalá, střídmá „stylistika života“ je podřízena kritériu vnitřní pravdivosti. V drobných detailech, v paradoxech běžných konkrétních situací, v citu pro přirozený spád řeči a nehledanost výrazu, v tom všem tkví autorovo přesvědčivé vypravěčské mistrovství.
—Jiří Krejčí
H7O

Dětství prožil v Břeclavi. Otec zemřel, matka byla odsouzena do komunistického vězení za převaděčství, odtud uprchla a emigrovala. Se synem, který prožil dětství v dětském domově a u pěstounů, se setkala až po dvaceti letech v roce 1968. Dutka vystudoval scénáristiku a dramaturgii na FAMU, v roce 1974 nastoupil do Studia Jiřího Trnky a do studia Bratři v triku, kde působil až do roku 1990. Přednáší na FAMU, od roku 2005 má profesuru. Je autorem scénářů k více než padesáti animovaným filmům. Debutoval scénářem ke krátké pohádce Strašení čmeláků (1977) v režii Zdeňka Smetany, s ním pak dělal i dalších několik krátkých filmů (Všehochlup, Konec krychle, Brundibáři). Režijně se v roce 1979 podílel na zfilmování svého scénáře k temné pohádce O Maryšce a vlčím hrádku. Z dalších známých animovaných filmů napsal scénář například k Werichově Královně Koloběžce I. (1982), Andersenově Křesadlu (1985, obojí režie Dagmar Doubková) či ke Klubu odložených (1989) a snímku Na půdě aneb Kdo má dneska narozeniny? (2009) Jiřího Barty. Za film Konec krychle byl v roce 1980 nominován na cenu Britské královské akademie a získal Cenu poroty na filmovém festivalu v Cannes. Pracoval také na řadě večerníčků, jako dramaturg pracoval například na Fimfáru Aurela Klimta.

Literárně začínal jako autor povídek, v šedesátých letech napsal knihu U útulku 5, která však vyšla až o čtyřicet let později (Prostor, 2003). Jednotlivé povídky pojí jeden dětský hrdina, který nepateticky popisuje příhody z dětského domova. Humorně a s odstupu líčené osudy obyvatel domova doplňuje tragická ztracenost hlavního hrdiny. „Mluví tu outsider, který vnímá bezprostředně, pudově, instinktivně, tak jako vlčí mládě chycené do pasti a adaptující se na poměry v kleci. Vyprávění devítiletého chlapce vytrženého po zatčení matky z domova a uvězněného v pasťáku proto působí autenticky, jako by se dělo v okamžiku záznamu a nemohlo být zapsáno jinak,“ napsal o knize Jiří Peňás v Lidových novinách. Druhá prozaická kniha Edgara Dutky nazvaná Slečno, ras přichází (Prostor, 2004), kterou vypráví fena německého ovčáka, získala řadu pozitivních kritických ohlasů a autor za ni dostal v roce 2005 Státní cenu za literaturu. Vypravěčka glosuje vztah k lidem, ústředním motivem je ale její vztah ke svobodě, kterou symbolizuje australská buš, Dutka v roce 1968 odjel do Austrálie za svojí matkou, která mu umožnila na místě cestovat. Austrálie pak inspirovala i další Dutkův povídkový soubor Záliv osamění & Zapomenuté australské povídky (Listen, 2007), kterou se klaní beatnikům.

Povídky Staženi z kůže ze tmy vycházíme (Torst, 2007) se vrací do padesátých let, s realistickou detailností popisuje komunistický teror. Jeho povídky vyšly v mnoha souborných povídkových knihách nakladatelství Listen (Pánská jízda, Povídky o mužích, Schůzky s erotikou). Pro děti Dutka napsal Dvanáct nejkrásnějších pohádek napadených skřítky Kazisvěty a mnou zachráněných (Mladá fronta, 2009), v nichž drží naoko tradiční linku pohádek, do podoby záporných postav vtipně vtěluje komunistické záškodnické skřítky. Spolu s Jiřím Barto Dutka napsal scénář k filmu Na půdě, jeho knižní podoba vyšla v roce 2009 v Albatrosu. Kromě toho je Edgar Dutka autorem dvou vysokoškolských skript pojatých jako humorné zážitkové vyprávění – Minimum z dějin světové animace (2004) a Minimum z dějin české animace (2006), obojí vyšlo v nakladatelství AMU.

Ukázka

Zasetá nespokojenost nakonec vedla ke svolání obecného sněmu. Skřítci Estébáčci dokonale zmasírovali slepičí mozky, slepice svorně kdákaly, že chtějí krále. Ale když přišlo na to, kdo tím králem má být, nikdo nechtěl, aby jiný panoval nad ním, každý chtěl panovat nad jinými. Někteří zase nechtěli krále, ale prezidenta. Mezi kohouty začaly bouřlivé hádky a rozbroje a dokonce došlo i na kohoutí zápasy, až peří létalo a krev kolem stříkala. To byla chvíle pro starého kohouta (který už dávno měl skončit na paprice!). Později se v archivu našel jeho vázací slib, kterým ten zrádce podepsal věrnost skřítkům Estébáčkům (za co zradil svůj rod, ptáme se dneska). Tak ten starý kohout navrhl, aby si zvolili mocného krále-prezidenta (aby se vyhovělo všem!) rovnou z ciziny, který bude všeobecně vážen, a jedním dechem navrhl do té funkce Tchoře.

—Dvanáct nejkrásnějších pohádek napadených skřítky Kazisvěty a mnou zachráněných (Mladá fronta, 2009)
Z ocenění
 2005 Státní cena za literaturu
Autorská práva v zahraničí
Dilia
W: http://www.dilia.cz
Kontakty
E: edgar.dutka@famu.cz