Známe nominace na nejprestižnější českou cenu

Magnesia Litera dnes vyhlásila téměř tři desítky navržených titulů.

Ocenění, Zprávy

Magnesia litera 2017

Nejdůležitějším úkolem výročních knižních cen Magnesia Litera je propagovat kvalitní literaturu a dobré knihy, a to bez omezení a bez ohledu na žánry. Porotu k jednotlivým kategoriím delegují oborově příslušné obce a organizace. Aby se předešlo příliš úzké specializaci, vítěze v kategoriích Litera pro objev roku a Magnesia Litera – Kniha roku vybírá 300 oslovených lidí z knižní branže: od univerzitních badatelů až po knihovníky a knihkupce.

Letos nominované tituly jsou zde.

010_bigV nejsledovanější kategorii Litera za prózu porota nominovala Marka Šindelku za román/novelu Únava materiálu, dále Biancu Bellovou s jejím Jezerem, příběhem o dospívání a zároveň apokalyptickým podobenstvím o ničení přírody. Aleš Palán je navržen za svůj napínavý thriller Ratajský les. Ladislav Šerý si získal pozornost knihou Nikdy nebylo líp. Mezi navržené tituly prošla také románová prvotina literárního historika Michala Přibáně Všechno je jenom dvakrát. Ve výběru nechybí ani Zuzana Brabcová a její Voliéry.

V kategorii Poesie najdeme tyto knihy: Obvyklé hrdinství autora Tomáše Gabriela; Víkend v jakémsi Švýcarsku od Víta Janoty a sbírku Světlo v ráně od Milana Ohniska.

Literatura pro děti a mládež. Nominované jsou tyto knihy: Ivona Březinová a její Řvi potichu, brácho, Tomáš Končinský a Barbora Klárová s knihou Překlep a Škraloup, Tereza Vostradovská s Hravoukou.

A4_Design_004-1060x707Literatura faktu? Kolektiv autorů pod vedením biologa Petra Pokorného popsal Afriku zevnitř. Historik Petr Roubal se v monografii Československé spartakiády vrací k masové akci. Iva Knobloch a Radim Vondráček vytvořili první syntetizující pohled na vývoj v knize Design v českých zemích 1900-2000.

Publicistika. Tato kategorie se letos po několika letech přestávky obnovila. Cenu mohou získat Putinovi agenti autora Ondřeje Kundry. Šanci mají i RR Rozhovory, sestavené z rozhovorů zveřejněných ve čtvrtletníku Revolver Revue. vyhrát může i obsáhlý svazek Brnox, průvodce brněnským „Bronxem“, na němž se mimo jiné podílela umělkyně Kateřina Šedá.

V kategorii Objev roku najdeme prozaickou prvotinu Zuzany Kultánové, historizující novelu s názvem Augustin Zimmermann. Z básnických debutů je objevem sbírka Pod dlažbou básníka Jana Škroba. Třetím nominovaným je Ondřej Nezbeda, který v Průvodci smrtelníka zpracoval téma umírání a smrti.

CzechLit