Jan Novák

Jan Novák

Prozaik, dramatik, scénárista, překladatel. Emigrant z roku 1969, nyní žije v Praze, do Ameriky se však vracívá. Jeho knihy vyšly v mnoha světových jazycích. Je držitelem podstatných literárních cen včetně Magnesie Litery za knihu roku (2004) a Ceny Josefa Škvoreckého (2007), také Carl Sandburg Award pro chicagské autory a Friends of Literature Award. Narodil se 4. 4. 1953 v Kolíně.


Název Nakladatelství Rok Vybrané vydané překlady Ocenění
Kundera: český život a doba Argo - Paseka 2020
Čáslavská Argo 2020
Zatím dobrý Argo 2018 FR | PL | ES | DE
Zátopek ...když nemůžeš, tak přidej! Argo a Paseka 2016 EN | ES | FR | DE
Život mimo kategorie Argo, Paseka 2015
Hic a kosa v Chicagu Albatros 2011
Aljaška Plus 2011
Za vodou Nakladatelství Franze Kafky 2009
Děda Bookman 2007 HU  2007 Cena Josefa Škvoreckého
Zatím dobrý Petrov 2004 EN | PL | HU  2005 Magnesia Litera – Kniha roku
Cowboyův sen: Hra Demiurgova Větrné mlýny 1999
Komouši, grázlové, cikáni, fízlové a básníci Torst 1997 EN
Samet a pára 68 Publishers 1992
Miliónový jeep Atlantis/Artforum 1992 EN  1989 Cena Egona Hostovského
Samet a pára Atlantis 1992
Strýček Josef Dilia 1991
Striptease Chicago Mladá fronta 1991
Miliónový jeep 68 Publishers 1989 EN  1989 Cena Egona Hostovského
Striptease Chicago 68 Publishers 1983
Za vodou
Za vodou
Cowboyův sen: Hra Demiurgova
Jan Novák
Cowboyův sen: Hra Demiurgova
Komouši, grázlové, cikáni, fízlové a básníci
Komouši, grázlové, cikáni, fízlové a básníci
Samet a pára
Samet a pára
Miliónový jeep
Miliónový jeep
Samet a pára
Samet a pára
Strýček Josef
Jan Novák
Strýček Josef
Striptease Chicago
Striptease Chicago
Miliónový jeep
Miliónový jeep
Striptease Chicago
Jan Novák
Striptease Chicago
Cena Rok Země
Cena Josefa Škvoreckého 2007 Česká republika
Magnesia Litera – Kniha roku 2005 Česká republika
Cena Egona Hostovského 1989 Česká republika
Z recenzí
[Jan Novák] si umí se čtenářem pohrát, poodhalí mu, co ví, a pak se vydá jinou cestou, dopřává si odbočky, aby se pak vracel ke svému ústřednímu příběhu s chutí o to větší. Jeho vyprávěcí způsob je ‚rychlý‘, jako útěk a nebo jako náhlé zatýkání
—Marta Ljubková
iLiteratura.cz

Debutoval až v emigraci povídkami Striptease Chicago (Sexty Eight Publishers, Toronto, 1983), částečně autobiograficky líčí i zápletku v románu Milionový jeep (The Willys Dream Kit, Harcourt Brace, 1985, česky Atlantis, 1992). Podobně jako Novákův otec, i hlavní hrdina nejprve zpronevěří peníze, aby za ně pak emigroval. Za román získal Novák Carl Sandburg Award a Friends of Literature Award. Kniha Samet a pára (původně Sexty Eight Publishers, Toronto, 1992 a Atlantis, 1992) popisuje zážitky emigranta, který přijede v období sametové revoluce zpět do vlasti na třídní sraz. Za knihu Komouši, grázlové, cikáni, fízlové & básníci (Torst, 1997) o svém ročním českém pobytu s rodinou na začátku devadesátých let získala Carl Sandburg Award za literaturu faktu.

Jeho nejpodstatnějším románem je beletristické zpracování kontroverzního příběhu bratří Mašínů Zatím dobrý (Petrov, 2004), za knihu získal Magnesii Literu. „Způsob, jímž Novák konstruuje svůj rozsáhlý román, je velmi zručný a poutavý. Za sebou volně řazené jednoduché věty zvyšují napětí, někdy mají téměř dialogický ráz, tu a tam se objeví náznak věcí příštích. Autor si umí se čtenářem pohrát, poodhalí mu, co ví, a pak se vydá jinou cestou, dopřává si odbočky, aby se pak vracel ke svému ústřednímu příběhu s chutí o to větší. Jeho vyprávěcí způsob je „rychlý“, jako útěk a nebo jako náhlé zatýkání,“ píše o knize Marta Ljubková v recenzi pro server iLiteratura.cz. Následovala kniha Děda (Bookman, 2007) a další cena, tentokrát Josefa Škvoreckého. Autobiograficky laděný příběh o rodině, která po Vítězném únoru přišla o statek, stojí na líčení vnuka, který zpětně popisuje život svého děda. „Klíčové historické události pak podává v opačné optice, než jaká byla používána v dřívějších klasických společenských románech: osvobození je představeno scénou, kdy mongolský rudoarmějec dědovi krade jeho milované koně, vesničtí komunisté jsou neschopní opilci a následná kolektivizace je jen dovršením úpadku vesnice. Děda se po neúspěšném pokusu vzdorovat nakonec stává zaměstnancem na svém vlastním statku, avšak nikdy se nesmiřuje s nastalou situací,“ píše Marta Fialová v recenzi na knihu. Novela Aljaška (Plus, 2011) a román Hic a kosa v Chicagu (Plus, 2011) se opět točí kolem Novákova druhého domova v Chicagu a jeho emigrantské zkušenosti, přičemž druhá jmenovaná kniha obsahuje i slavnou Novákovu povídkovou prvotinu Striptease Chicago zařazenou „chronologicky“ mezi ostatní příhody z Ameriky.

Novák je rovněž autorem scénářů, ne menším než Formanovým autorem Valmonta, podle knihy Michala Viewegha napsal scénář pro Michálkův film Báječná léta pod psa, s Ondříčkem se podílel na snímku Šeptej. Je spoluautorem filmů Občan Havel jede na dovolenou a Občan Havel přikuluje, ostatně právě on přeložil řadu Havlových dramat do angličtiny. Je také autorem několika divadelních her (Aljaška, Vražda sekerou ve Sv. Petěrburgu). Napsal několik knih rozhovorů, mimo jiné s Johnem Bokem nebo s Milošem Formanem.

Ukázka

Chodím na střední školu. Lijí tam do mě americkou angličtinu. Uši mám jak trychtýře, kdo ví, co všechno do sebe vstřebávám. Stává se ze mě někdo jiný. Čtu sloupky Mikea Royka v novinách. Začínám se orientovat v chicagské mentalitě. Kolem mě vládnou peníze. Čisté, potřísněné, špinavé, to je úplně jedno. Podnikatel, gangster, panička, sportovec, kurva, kněz, bookie, sestřička, právník. Co neurveš, to nemáš. Básně sice ještě píšu, ale už jen tajně. Anglicky umím, jenom černochům ještě vůbec nerozumím, i když poslouchám jen soul (Love and Happiness) a funk (I Wanna Take You Higher), ovšem že bych v adoptivní řeči někdy mohl psát, to mě ještě ani nenapadlo, natož abych si to dovedl představit. Chodím na chicagskou univerzitu a americký svět už kapíruju celkem dobře; tady se musíš někam zařadit (we don’t want nobody nobody sent), ovšem přitom koukej předstírat, že se spoléháš jenom sám na sebe (get off my cloud, it’s my way or highway), což zase není tak obtížné, neboť k orientaci v téhle společnosti stačí pár jednoduchých pouček (keep smiling, none of your business, never say never). Všechno do sebe začíná zapadat. Vychází mi první kniha.

—Hic a kosa v Chicagu (Plus, 2011)
Z ocenění
 2007 Cena Josefa Škvoreckého
 2005 Magnesia Litera – Kniha roku
 1989 Cena Egona Hostovského
Kontakty
E: janknovak@gmail.com